-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ شهریور ۱۱, پنجشنبه

جنرال صاحب دوستم، ازین بازی باخته شده بگذر!

کلید حل یک درگیری خونبار فقط در دست جنرال صاحب دوستم است.


حدود ده هزار نفر برافروخته، در چهار دورِ تپه شهر آراء تجمع کرده اند. ارگ منتظر وقوع یک جنگ میان قومی است تا مداخلۀ منفی خود را به هدف سبوتاژ عروج برخاسته از بازگشت تاریخی حبیب الله، جنبۀ امنیتی و قانونی بدهد.

 دیشب ساعت 12 جنرال دوستم شخصن یک صد فرد مسلح را به تپه شهر آراء مستقر کرد. این اقدام در پی مذاکره دو به دو بین وی و دکترغنی صورت گرفته است. اما نفس مسأله کمی عمیق تر می نماید و یک سایه خارجی را نشان میدهد که بالاتر از ارگ است. منابع موثق گزارش می دهند که ورود هزاران نفر مسلح از پنجشیر، بغلان وتخار و شمالی به سوی کابل آغاز شده است.

فرمانده گل حیدر و صالح محمد ریگستانی سعی دارند مردم را از هجوم فوری به مقر نفرات دوستم باز بدارند.

اگر این مناقشۀ کاملن رهبری شده از قبل، تا تاریک شدن هوا مهار نشود و نفرات دوستم دست از مقاومت برندارند؛ یک فاجعه انسانی روی خواهد داد. من از جنرال صاحب دوستم متوقع ام که هر چه سریع تر، به این رویارویی که صد درصد برای جنبش ملی باخت و شکست به بار می آورد؛ اقدام کرده و به قطعات خود دستور «آرام سی» دهد و منطقه را تخلیه کنند.