-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ شهریور ۲۸, یکشنبه

اعلان جنگ، پیش از خشک شدن جوهر قلم حکمتیار

فاروق وردک زخم درون باز کرد و علیه «فدرال خواهان» به نرمی اعلان جنگ داد. 


به گزارش خامه پرس، فاروق وردک، وزیر پیشین معارف افغانستان می‌گوید با پیوستن حزب اسلامی به روند صلح حکومت تقویت و فدرال‌خواهان کم‌زور می‌شوند.

فاروق وردک که پس از چاشت روز یک‌شنبه(۲۸ سنبله) در گردهم‌آیی مردم وردک به مناسبت حمایت مردم ولایت میدان وردک از امضای توافق‌نامۀ صلح میان حزب اسلامی گلبدالدین حکمت‌یار و حکومت صحبت می‌کرد گفت که حزب اسلامی یک حزب فراگیر است و با پیوستن حکمت‌یار به صلح، وحدت ملی تقویت خواهد شد.

آقای وردک هم‌چنان خاطرنشان ساخت که بعضی گروه‌ها دست به تفرقه‌افگنی می‌زنند و با پیوستن حکمت‌یار به صلح، هم حکومت مرکزی تقویت می‌شود و هم صداهای فدرال‌خواهی کم‌زور خواهد شد.

او این را نیز گفت که در صورت پیوستن حکمت‌یار به صلح و کامیابی توافق‌نامۀ این حزب با حکومت، فرهنگ زورگویی خاتمه یافته گفت‌گوهای بین‌الافغانی تقویت خواهد شد.

در حال حاضر پیوستن حزب اسلامی گلبدالدین حکمت‌یار به روند صلح موافقان و منتقدانی را دارد و او که تا هنوز از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج نشده، بسیاری‌ها نقش این گروه را در شعله‌ورشدن جنگ‌های داخلی برجسته می‌دانند.

در توافق‌نامۀ ۲۵ ماده‌یی صلح حزب اسلامی حکمت‌یار با حکومت نیز یکی از خواسته‌های این حزب خروج نام او از فهرست سیاه سازمان ملل گفته شده و گفته می‌شود حکومت افغانستان نیز در این راستا تلاش خواهد کرد.

با این حال فاروق وردک گفت که با استمرار و بقای صلح عدالت اجتماعی تامین می‌شود و امیر حزب اسلامی(حکمت‌یار) و مسؤولان این حزب نقش‌شان را در استمرار صلح ادا خواهند کرد.