-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۴, یکشنبه

دکترعبدالله: بیش ترین قیمت درجنگ پرداخته شده نه درصلح با حکمتیاربه گزارش خامه پرس، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید در امضای توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی حکمت‌یار با حق مردم هیچ معامله‌یی نشده‌است.

آقای عبدالله گفت البته این‌طور تبصره که(در توافق با حزب اسلامی) بسیار قیمت زیاد پرداخته شده، کم پرداخته شده و من می‌گویم بیش‌ترین قیمت در جنگ پرداخته شده‌است.

عبدالله عبدالله گفت کاملا واضح است همین حرکت سیاسی که در این اواخر صورت گرفت آن را استقبال می‌کنیم و کردیم و ابتکار حکومت وحدت ملی خوش‌حال هستیم که صورت گرفته‌است.

هم‌زمان با استقبالی که از پیوستن حزب اسلامی حکمت‌یار به روند صلح شد، انتقادها و اعتراض‌هایی نیز از سوی شماری از طرف‌های سیاسی و حتا نماینده‌گان مجلس نیز صورت گرفته‌است.

روز گذشته ریحانه آزاد، یک‌تن از اعضای مجلس نماینده‌گان در واکنش به دادن مصؤونیت قضایی به گلبدالدین حکمت‌یار و اعضای این حزب در رابطه به آن‌چه در گذشته صورت گرفته، گفت که حکومت حق ندارد به تروریستان بین‌المللی که مردم افغانستان را به خاک و خون کشانیدن و دنیا را به خطر انداختند، مصؤونیت قضایی بدهد.

اما رییس اجرایی حکومت گفت که تبصره‌های می‌شود در مورد حقوق مدنی مردم و آزادی‌های فردی مردم، چیزی نیست که ما آن را قربان کنیم.

عبدالله گفت:” حقوق مردم که قانون اساسی داده، در جیب ما نیست که قربان کنیم و در این اساس و مبنای هیچ مذاکره‌یی به جایی نمی‌رسد… سر حق مردم معامله نشده و معامله نمی‌شود، این مسئله بسیار واضح و روشن است”.

رییس اجرایی گفت کسانی که فکر می‌کنند با کشتار مردم یا صدمه‌زدن به دارایی و ثروت عامه و از بین‌بردن فرصت‌های مردم افغانستان می‌توانند به هدف‌شان برسند، تجربۀ پانزده‌سال اخیر و ۳۵سال گذشته نشان داده که چنین کاری شدنی نیست.