-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۳۰, جمعه

جنگ پدران طالبان علیه پروژه «چاه بهار»

احمد سعیدی دربرنامۀ بازنگاه

احمد سعیدی، ناظر امور جاری معتقد است جنگ در افغانستان دلایل متعدد دارد و می گوید: 

گفته می شود جنگ افغانستان، جنگ تروریست ها است؛ این موضوع فقط یک بعد قضیه است. همه می دانند که افغانستان می خواهد با ایران و هند بندر چابهار را راه اندازی کند. با راه اندازی آن، بندر گوادر در پاکستان از رونق می افتد. بنابراین پاکستانی ها هستند که می خواهند این جنگ دوام کند تا منافع آنها در افغانستان با این بندر به خطر نیفتد. علاوه بر این، هلمند مرکز موادمخدر در افغانستان است، پاکستان با همکاری آمریکا می خواهد رهبری گروه طالبان را به آنجا انتقال دهد، تا کنترل کامل آن را داشته باشند. 
قندوز هم باید دهلیزی به آسیای میانه باشد تا غربی ها بتوانند روسیه را تحت کنترل خود درآورند. این جنگ ابعاد مختلفی دارد و کشورهای دخیل مختلفی دارد. پاکستان و سعودی از جمله این دو کشور می باشد و خون های زیادی را در طی سال های مختلف در اینجا ریختند. سعودی و پاکستان اولین کشورهایی بودند که گروه منفور طالبان را به رسمیت شناختند. متاسفانه حالا رییس اجرایی به پابوسی طلاپرستان سعودی می رود. بعدها از این سفر بوی دود و آتش به افغانستان خواهد آمد که بسیار خطرناک می باشد و ما قربانی این بازی ها هستیم. با این کار داکتر عبدالله، روسیه، ایران و هند آیا به کمک ها و دوستی های خود ادامه خواهند داد؟