-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۲۱, چهارشنبه

لغو سفر پوتین به پاریس؛ جابه جايی موشک ها

روزنامه روسی: احتمال درگیری تمام عیار روسیه و آمریکا 
جابجایی موشک های روسی "اسکندر" و نگرانی لهستان 


منابع فرانسوی امروز اعلام کردند دیدار رئیس جمهور روسیه از پاریس که قرار بود 19 اکتبر صورت گیرد، به تعویق افتاده است.

این سفر پس از پیشنهاد فرانسه برای برگزاری نشستی درباره سوریه در این تاریخ در الیزه که روسیه آن را رد کرد، به تعویق افتاد.

سفر 19 اکتبر پوتین به پاریس در حالی از سوی مسکو اعلام شد که فضای متشنجی مرتبط با حمایت ارتش روسیه از حمله نیروهای دولتی سوریه به شهر حلب بر روابط دیپلماتیک فرانسه و روسیه حاکم است.

روسیه شنبه گذشته پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه را در شورای امنیت که پایان حملات هوایی و پروازهای نظامی را بر فراز حلب خواستار می شد، وتو کرد.

ارتش روسیه از یک سال پیش با حملات هوایی در سوریه از بشار اسد رئیس جمهور این کشور حمایت می کند.

وزیر خارجۀ فرانسه روز گذشته اعلام کرد که این کشور از دادستان «دیوان بین المللی کیفری» خواهد خواست در بارۀ جنایات جنگی رخ داده در سوریه تحقیق کند.


جابجایی موشک های اسکندر و نگرانی لهستان

همزماان مقام‌های لهستان نسبت به اقدام روسیه مبنی بر انتقال موشک‌های «اسکندر» به منطقه «کالینینگراد» درهمسایگی این کشور، ابراز نگرانی کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از رادیو اروپای آزاد، «ویتولد واسچیکوفسکی» وزیر خارجه لهستان با انتقاد از انتقال موشک‌های اسکندر به کالینینگراد، این اقدام روسیه را «واکنشی نامناسب» به فعالیت‌های ناتو توصیف کرد

روسیه هفته گذشته اعلام کرد موشک‌هایی را به کالینینگراد در همسایگی لهستان و لیتوانی انتقال داده است.

این موشک‌ها دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای هستند.

انتقال سامانه موشکی به نزدیکی مرزهای اروپا در حالی انجام می‌گیرد که به دلیل ورود روسیه به جنگ داخلی سوریه در ماه‌های اخیر، تنش میان غرب و مسکو تشدید شده است.

یک مقام اطلاعاتی آمریکا پیش تر گفته بود مسکو جابجایی موشک های اسکندر-ام را به منتهی الیه غربی روسیه آغاز کرده است که اقدامی برای ابراز نارضایتی از ناتو است.

وی گفت: یکی از این موشک ها به عمد در معرض دید ماهواره جاسوسی آمریکا قرار گرفته است.


احتمال درگیری تمام عیار روسیه و آمریکا

معاون وزیر دفاع روسیه امروز اعلام کرد: این کشور قصد دارد تأسیسات نظامی خود در بندر طرطوس سوریه را به پایگاه نظامی دائم تبدیل کند.

رسانه های روسی پیش بینی درگیری مستقیم میان روسیه و آمریکا را کرده اند. به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه «موسکو وسکی کاسمولیتس» در مقاله‌ای با پیش بینی نبرد بالقوه بین مسکو و واشنگتن نوشته است: «با توجه به تصور حمله همه جانبه آمریکا علیه حکومت اسد، روسیه باید از متحد خود دفاع کرده و علیه آمریکا حمله کند اما این امر به یقین منجر به جنگ جهانی سوم می‌شود.»

این روزنامه در جای دیگر نوشته است: روسیه قادر است در سوریه پیروز بزرگ شود اما ممکن است بازنده بزرگ نیز باشد. ضرورت دارد که فراموش نکنیم در سوریه در حال بازی شگفت آور خطرناک هستیم.»

به نوشته موسکو وسکی کاسمولیتس، خلبانان روسی گفته‌اند که قادرند چند جنگنده ائتلاف آمریکا را سرنگون سازند اما این اقدام منجر به نبرد همه جانبه می‌شود.

«ولادیمیر پوزنر» تحلیلگر و مجری کار کشته امور روسیه شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در این زمینه گفت: «تداوم گسترش ناتو از سوی رهبری روسیه تهدید واقعی تلقی می‌شود. خطر مقابله واقعی نیز وجود دارد و این امر شاید منجر به نبرد نظامی شود.»

روسیه در همین رابطه رزمایش دفاع شهری بسیار بزرگ و کم سابقه‌ای را با حضور بیش از 200 هزار نظامی و پرسنل امورشرایط اضطراری و 50 هزار تجهیزات لازم برگزار خواهد کرد.

در همین حال فرانک والتر اشتنمایر، وزیر امور خارجۀ آلمان، در گفتگو با نشریۀ آلمانی "بیلد" با اشاره به افزایش تنش های جاری میان آمریکا و روسیه نسبت به وقوع جنگ میان دو کشور هشدار داد و گفت که زمان حاضر بمراتب خطرناکتر از "جنگ سرد" است.