-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۱۸, یکشنبه

سفر معنا دارپوتین به ترکیه

به بهانۀ نشست انرژی


امروز نشست انرژی در ترکیه برگزار می شود و خبرگزاری های روسیه و ترکیه خبر دادند که پوتین در این نشست حضور خواهد داشت. با آنکه دلیل سفر پوتین به ترکیه، شرکت در نشست انرژی اعلام شده، اما آشکار است که این سفر یک سفر جدی سیاسی برای مذاکراتی در سطح روسای جمهور دو کشور است. مناسباتی که با سقوط هواپیمای روسی سوخو بر فراز سوریه با شلیک یک هواپیمای نظامی ترکیه رو به تیرگی گذاشت و تا آستانه قطع مناسبات پیش رفت. 

در جریان کودتای ماه جون گذشته در ترکیه و اطلاعی که روسیه چند ساعت پیش از کودتا به اردوغان دراین مورد داد و نقش مهمی در شکست کودتا ایفاء کرد، مناسبات ترکیه و روسیه یکبار دیگر رو به گرمی گذاشت. تا جائی که مذاکرات نظامی میان مقامات ارشد نظامی دو کشور انجام شد و نرمش های جدی در سیاست ترکیه در قبال جنگ سوریه آغاز شد. حتی صحبت از استفاده روسیه از پایگاه نظامی مهم "انجیلیک" در ترکیه توسط ارتش روسیه مطرح شد که ضربه ایست غیر قابل تحمل برای پیمان ناتو و امریکا.

اکنون باید دید در پایان سفر پوتین به ترکیه و مذاکراتش با اردوغان که قطعا مهم ترین بخش های آن محرمانه باقی خواهد ماند، چه تغییر دیگری در سیاست های ترکیه نسبت به جنگ سوریه و نزدیکی اش به روسیه پیش خواهد آمد.