-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۲۸, چهارشنبه

استاد حبیب الله «رفیع» ادهای جنرال دوستم را رد کرد

نویسند، عاشق حسین طوری مدیر بخش پشتو در رادیو ایران است که برای مخاطبان برون مرز نشرات دارد. نکته نظرات عاشق حسین علی الاصول درمیان سیاستگران رسمی ایران دردولت ها و نهاد های اطلاعاتی از اهمیت لازم برخوردار است.
 

شبکه های ایران مدعی اند که امریکا خود دسته جات چند ملیتی را به نام داعش از خارج از افغانستان به شمال این کشور منتقل می کند.
غلام جیلانی زواک، رئیس دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان می گوید: «گزارش های موثق از شهرستان های هسکه مینه، اچین و دیگر مناطق استان ننگرهار حکایت از کشته شدن غیرنظامیان به نام داعش دارد.» به گفته او مردم این مناطق به شدت از دولت و آمریکائی ها شاکی اند که داعش مورد هدف و برخورد  قرار نمی گیرد؛ بلکه به جای آنان مردم غیرنظامی که با داعش مخالف اند، بمباران می شوند.
به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی که چندی پیش مناطقی را از دست داعش پاکسازی و آزاد کرده بودند، با رها کردن  آن مناطق نیروهای داعش بار دیگر آن جا را تصرف کرده اند. غلام جیلانی زواک در مورد انتقال 7 هزار و 500 نفر داعش به شمال افغانستان نیز گفته: این یک پروژه بزرگ است که از سوی  آمریکا مورد پیگیری و عمل قرار می گیرد. به گفته آقای زواک ، پاکستان نیز در پیاده کردن این پروژه آمریکا  را یاری می کند. رئیس دفتر مطالعات استراتژک افغانستان با اشاره به هدف این پروژه آمریکایی بیان می کند: آمریکا قصد دارد با انتقال جنگ به آسیای میانه حیاط خلوت روسیه که مالامال از انرژی نیز هست را ناامن کند و به بهانه مبارزه با داعش در آن جا حضور نظامی پیدا کند.
اما استاد حبیب ا.. رفیع رئیس بخش دائره المعارف در آکادمی علوم افغانستان و نویسنده معروف این کشور ضمن رد ادعای ژنرال دوستم گفته است، انتقال داعش در این حد به شمال افغانستان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد تا ژنرال دوستم به بهانه مبارزه با داعش ملیشیای نظامی خود را همچنان حفظ و بیش از پیش مسلح سازد. آقای رفیع در عین حال موضوع داعش را تا حدودی تائید کرده و گفته است که عده ای محدود از افراد تحت نام داعش مورد حمایت نیروهای امنیتی افغانستان و آمریکا هستند تا با ایجاد ترس حضور طولانی مدت آمریکائی ها در افغانستان توجیه شود.