-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آبان ۵, چهارشنبه

متصدی داعش اشتها ندارد

اردوغان: استانبول باید مرکز سازمان ملل باشد.


رییس جمهوری ترکیه در بیانیه ای مکتوب درباره هفتاد و یکمین سالگرد تاسیس سازمان ملل نوشت، استانبول باید مرکز سازمان ملل باشد.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه گفته است: پس از آنکه ترکیه کمک مالی خود را در سال های اخیر به سازمان ملل بیشتر کرده حالا به دنبال این است که استانبول را مرکز سازمان ملل کند. استانبول می تواند اهداف و ماموریت های سازمان ملل را تحقق بخشد.
وی در ادامه این بیانیه مکتوب آورده است: ما بر این باوریم که استانبول با تاریخچه خود، غنای فرهنگی، موقعیت استراتژیک و زیبایی های طبیعی می تواند همکاری مناسبی با سازمان ملل داشته باشد و اهداف و ماموریت های این سازمان را محقق کند. جهان بزرگتر از پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل است.
رییس جمهوری ترکیه ادامه داد: ما تلاش های خودمان را برای تحقق این روند ادامه می دهیم. ترکیه یکی از مدافعان سازمان ملل است و به ارزش های آن احترام می گذارد چون این سازمان از زمان تاسیس اقدام به برقراری صلح و ثبات در جهان کرده و در روندهای میانجی گری در سطح بین الملل حضور داشته است.
اردوغان در پیام خود همچنین درباره مساله حضور مهاجران سوری در ترکیه مطالبی را مطرح کرده و آورده است: با توجه به کمک های انسانی به سه میلیون آواره سوری و عراقی، ترکیه نماد وجدان جهانی است. نخستین نشست جهانی کمک های بشردوستانه در 23 و 24 مه سال جاری میلادی در ترکیه برگزار شد که نشان از حساسیت کشور به تراژدی های بشری دارد. من امیدوارم این اقدامات به سازمان ملل کمک کند تا صلح و عظمت را به جهان بیاورد.