-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۲۵, یکشنبه

روسیه، درنیمۀ «ماه عسل»، پاکستان را طلاق داد

چه اتفاق افتاد که پاکستان دو باره حاشیه نشین شد؟

 رزاق مأمون. 
ایشیا تایمز گزارش کرد که روسیه به دومین «ماه عسل» با هند وارد شد. این تحول مقارن احوالی است که در کنفرانس بریکس، روسیه، پاکستان را در نیمۀ ماه عسل همکاری های نظامی، طلاق داده است. مودی و پوتین 20 پیمان همکاری به ارزش ده میلیارد دالر با یکدیگر به امضاء رسانیدند.

اما چه اتفاقی افتاد که مسکو از ازدواج مسخره با پاکستان وپیشروی تا مرز انجام مانور جنگی مشترک، ناگهان تحاشی جست؟

روسیه همزمان با اعلام آماده گی برای کمک به تروریزم طالبان ( ظاهرن به هدف مقابله با داعش) مفتون چشمک زدن های لابی های پاکستان نیز شده بود. اتحاد روسیه با مرکز تروریزم منطقه یی ( پاکستان) خشم وغضب حلقات درکابل و دهلی را برانگیخته بود. 
به تاریخ سیزده اکتوبر 2016 (straitstimes) لالیت مانسینگ سکرتر پیشین وزارت خارجه هندوستان گفت:
«ما روسیه را هماره به حیث دوست نزدیک خویش نگریسته ایم. روسیه برای ما مهم خواهد ماند اما حکومت مودی آشکارا با نزدیکی اخیر بین روسیه و پاکستان ناراض است.»

دکترگلشن سجدیوا از دانشگاه جواهر لعل نهرواظهار داشت» « با اجرای رزمایش نظامی روسیه- پاکستان، ماسکو می خواهد انتباه بدهد که انتخاب های دیگری هم وجود دارد. این وضعیت بر روابط هند و روسیه اثر گذار خواهد بود. » سجدیوا می گوید: عامل نزدیکی روسیه با پاکستان، وضعیت افغانستان است. روسیه از نا امنی های افغانستان و تسری آن به آسیای میانه مشوش است. ازین قرار، آن ها احساس می کنند که داشتن رابطه نزدیک با پاکستان کارساز خواهد بود. 
روزنامه اندیان اکسپرس نوشت: پنکج سران فرستادۀ هند در روسیه در تاریخ هفت اکتوبر گفت: ما نظریات خود را به روسیه توضیح دادیم که همکاری نظامی با پاکستان به عنوان کشوری که پالیسی حمایت و اعمال تروریستی دارد، یک عمل اشتباه است. این کار فقط مشکلات را افزون تر می کند. 
 در حاشیه نشست «بریکس» روسها پاکستان را ناگهان دور زدند و با اتحاد با تروریزم پشت کردند.

به گزارش رادیو آزادی، مودی در یک نشست خبری مشترک با پوتین بر مبارزه با تروریزم تأکید کرده گفت:

"ما از درک و حمایت روسیه از اقدامات ما برای مبارزه با تروریزم از آن سوی مرز که تمامی منطقه ما را تهدید می‌کند، عمیقاً قدردانی می‌کنیم. ما هر دو در مورد نیاز به هیچگونه تحمل در برخورد با تروریست‌ها و حامیان‌شان تأکید کردیم. رئیس جمهور پوتین و من شباهت هایی دیدگاه‌های ما را در مورد وضعیت در افغانستان و آشفتگی در غرب آسیا تذکر دادیم."

پوتین به نوبۀ خود چنین اظهار داشت:

"روسیه در کنار تأمین تجهیزات نظامی و مهمات، تولید مشترک عصری‌ترین تجهیزات نظامی را نیز آغاز می‌کند. به طور مثال، جت‌های جنگی، تانک‌ها، راکت‌های نوع براهماس ضد کشتی. هیلیکوپترهای دارای چند هدف و نیز کشتی‌های جنگی ساخت هند نیز در برنامه‌های ما شامل است."