-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ مهر ۱۸, یکشنبه

فوری؛ مالیات گمرگی برپاکستان پنجاه درصد افزایش یافت

درحاشیه جنگ خونبار و پرتلفات درکندز وهلمند، تاریخ اقتصادی درمحور افغانستان طرحی نو به خود می گیرد.


به گزارش روزنامه «داون» چاپ پاکستان درپی افزایش مالیات گمرکی دو طرفه از سوی حکومت افغانستان بر لاری های تجاری پاکستان وتاجران افغانستان، صاحبان قطار ها تردد در مرز ها را تحریم کرده اند.

حکومت کابل مالیات گمرکی بر حمل نقل کارگوی پاکستان را پنجاه درصد افزایش داده است. نرخ مالیات دو برابر شده، (احتمالن روی هر لاری) از 2500 تا 5000 افغانی است.
همزمان، سطح مالیات افزایش یافته بر ترانسپورت افغانستان نیز از 1700 تا 2500 افغانی افزایش پیدا کرده است. 
شاکر افریدی رئیس اتحادیه ترانسپورتی در خیبر می گوید که بیشتر شدن مالیات از سوی افغانستان غیرقابل تحمل است و درحال حاضر کاروان های تجاری هزاران روپیه به گونه غیرقانونی و به نام تکس می پردازند. او گفت که اتحادیۀ ترانزیت در افغانستان و پاکستان برای سه روز تحریم اعلام کرده اند. گزارش شده که صدها لاری باربری در دو سوی مرز متوقف مانده اند. مقامات اتحادیۀ باربری گفته اند که آن ها نشستی را با مسئولان مرزی افغانستان برگزار کردند؛ اما کدام پاسخ مثبت دریافت نکرده اند.