-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آبان ۱, شنبه

رئیس جمهور عاصی و کفری فلیپین

من جدایی خود از ایالات متحده آمریکا را اعلام می‌کنم.رئیس‌جمهوری فیلیپین «جدایی» از آمریکا را اعلام کرد و افزود با چین در مورد حل اختلافات دو کشور بر سر قلمرو دریایی در آب‌های دریای چین جنوبی به توافق رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهوری فیلیپین، امروز «جدایی» از آمریکا- همپیمان سنتی فیلییپین- را اعلام و تأکید کرد که این تحولی بزرگ برای نزدیکی به چین است.

دوترته ساعاتی پس از دیدار با همتای چینی خود «شی جین‌پینگ» در پکن، در سخنانی در اجتماع سران اقتصادی چین و فیلیپین در پکن، که معاون ریاست‎جمهوری چین نیز در آن شرکت داشت گفت: «در این اجتماع من جدایی خود از ایالات متحده آمریکا را اعلام می‌کنم. این جدایی هم در زمینه‌های نظامی است و هم در زمینه‌های اقتصادی است. آمریکا باخته است.» ابن سخنان رئیس‌جمهوری فیلیپین با تشویق گسترده حضار همراه شد.

رئیس‌جمهوری فیلیپین در بخش دیگری با اعلام اینکه با چین در مورد حل اختلاف دو کشور بر سر قلمرو دریایی در آب‌های دریای چین جنوبی به توافق رسیده است، گفت: «من خود را با دیدگاه‌های ایدئولوژیک شما همسو کرده‌ام و شاید به روسیه هم سفر کنم و به ولادیمیر پوتین بگویم سه کشور ما، چین، فیلیپین و روسیه در کنار یکدیگر و علیه جهان هستیم. این تنها راه ممکن است.»

اقدامات رودریگو دوترته برای نزدیکی به چین چرخش بزرگی در سیاست خارجی دولت فیلیپین از زمان به قدرت رسیدن او در اواخر ماه ژوئن 2016 است.

دولت سابق فیلیپین در مورد اختلافات خود با چین بر سر قلمرو دریایی در آب‌های دریای چین جنوبی به دیوان بین‌المللی لاهه شکایت کرده بود و این مرجع حقوقی چند ماه پیش در حکم خود اعلام کرد چین از نظر تاریخی حق حاکمیت بر این مناطق را ندارد.

«رامون لوپز» وزیر بازرگانی فیلیپین نیز اعلام کرد در جریان دیدار از پکن مجموعه قراردادهای اقتصادی به ارزش 5.13 میلیارد دلار بین دو کشور امضا خواهد شد.