-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آبان ۱۹, چهارشنبه

45 هزار فرد مسلح القاعده باز درافغانستان پیدا شد؟

اوباما و فرماندهان امریکا بارها درانظار دوربین ها فتوا ندادند که دیگر القاعده در افغانستان به زانو درآمده و میخواهیم افغانستان را ترک کنیم؟ حالا مگر نیاز به یک میلیون سرباز جهانی نیست؟
دلیلش این است که پروژه داعش، مثل مجاهد و طالب، نتایج درخشان نداشت؛ بلکه یک عکس الحرکت فاجعه باری را نیز نشان می دهد.


کارشناسان سازمان ملل می گویند حدود 45 هزار یاغیان مسلح وفادار به القاعده در افغانستان فعال اند که 20 الی 25 درصد از آنان خارجی اند. سازمان ملل در این باره در گزارشی گفته است، گروه های طرفدار القاعده در درگیری های جاری افغانستان نسبت به گذشته بیشتر به طالبان کمک کرده اند. 
براساس این گزارش که به نقل از مقامات برخی کشورها از جمله افغانستان تهیه شده، گروه داعش ضعیف شده است. کارشناسان سازمان ملل به نقل از مقامات ارشد برخی کشورها که نخواستند اسامی شان فاش شود، گفته اند این عناصر شرور از همدیگر حمایت می کنند و نه فقط افغانستان بلکه برای جامعه جهانی چالش های زیاد به وجود آورده اند.
کارشناسان سازمان ملل می گویند برخی کشورها باور دارند روابط میان طالبان و القاعده بعد از مرگ ملاعمر در رهبری ملا اختر منصور گسترش یافت و این وضعیت در دوره ملا هیبت الله اخوندزاده نیز دوام یافته است .
گزارش سازمان ملل بیانگر این است که نیروهای القاعده به عنوان راهنمایان و کارشناسان طالبان فعالیت می کنند؛ به ویژه در ساخت مواد منفجره به این گروه کمک می کنند. کارشناسان که تحریم های ضد طالبان را تحت نظارت دارند، به شورای امنیت سازمان ملل گفته اند داعش مناطق اش را از دست داده ولی ایجاد مشکلات از سوی این گروه پایان نیافته است. به گفته کارشناسان داعش که در سال 2015 با قدرت زیاد در استان ننگرهار حضور داشت و 9 شهرستان از این ولایت را تصرف کرد، ولی اکنون نفوذ این گروه تا سه شهرستان محدود و نفوذ داعش بر اثر عملیات نیروهای امنیتی افغانستان کاهش یافته است.