-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آبان ۲۰, پنجشنبه

علی احمد جلالی 80 ساله، نماینده افغانستان درناتو

محمود منجم زادهگزارشاتی از دیپلمات های سابق و برحال می رسد، که جناب اشرف غنی رییس جمهور رفیق قدیمی اش آقای علمی احمد جلالی را به عنوان سفیر افغانستان در آلمان معرفی نموده است.

ماجرای تقرر جناب جلالی اوایل تابستان امسال به حکومت آلمان خبر داده شده ولی حکومت آلمان تا حال در این مورد تصمیم نگرفته است. به گفته آگاهان امور سیاسی کشور جناب اشرف غنی می خواهند نه تنها جناب جلالی را بعنوان سفیر افغانستان در آلمان مقرر نماید، بلکه خلاف تمام اصول دیپلماتیک می خواهد جلالی را بعنوان نماینده افغانستان در پیمان آتلانتیک شمالی ناتو نیز مقرر کند، در ضمن گفته شده جناب جلالی خواسته تا ویزه آلمان برایش از واشنگتن صادر شود تا او مستقیم به آلمان سفر نماید. چیزی که کاملا خلاف روابط دیپلماسی می باشد.

ویزای یک دیپلمات برای خدمت در کشور میزبان باید از افغانستان صادر شود، دوم بر خلاف عرف دیپلماسی یک دیپلمات افغان نمی تواند از آلمان نمایندگی ناتو را نیز بر عهده بگیرد، مگر اینکه جناب جلالی سفیر افغانستان در بلجیم شود. 

گفته شده حقوق نماینده افغانستان در مرکز ناتو 20 هزار دالر می باشد. جناب اشرف غنی می خواهد بدون در نظر گرفتن تعاملات سیاسی، رفیق خود جناب جلالی را که نزدیک به 80 سال سن دارد و حدود 48 سال است در آمریکا زندگی می کند به این دو سمت مقرر نماید. 

گفته می شود جناب جلالی در دوره حامد کرزی مدت یکسال و نیم بعنوان وزیر داخله افغانستان کار کرد ولی نتوانست به علت داشتن تابعیت افغان و آمریکا و راضی نشدن پس دادن تابعیت آمریکا بیشتر از 18 ماه در افغانستان کار کند و افغانستان را ترک کرد.

کارشناسان امور سیاسی، جواب حکومت آلمان را برای تقرر جلالی تا حال نداده اند. جلالی اکنون بعنوان استاد در دانشگاه نظامی امریکا مشغول کار است، اینکه چرا جناب غنی ده ها دیپلمات با سابقه را با سن 66 باز نشسته می سازد و جلالی را با سن نزدیک به 80 سال سفیر آلمان و نماینده ناتو مقرر می کند، فقط می تواند ارتباطات قومی داشته باشد نه حرفه ای.