-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آذر ۸, دوشنبه

آیا ترمپ، رهبری طالبان را در داخل افغانستان مستقر می کند؟

اشاره: پاکستان توان انتقال مرکزیت طالبان به افغانستان را دارد؛ مگر این که از سوی امریکایی ها و یا درتبانی جدید با روسیه، چنین پروژه یی را در دستور کار قرار دهند.


رسانه آمریکایی به نقل از سخنگوی طالبان مدعی شد که شورای رهبری طالبان پس از پیشرفت های جنگی اخیر این گروه و تصرف اراضی وسیعی در افغانستان از پاکستان به افغانستان نقل مکان کرده است.
به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «نیویورک تایمز»، رهبر طالبان افغانستان به همراه هیئت رهبری این گروه، با حضور در افغانستان درصدد تحکیم مواضع طالبان در این کشور است.
در صورتیکه این گزارش تایید شود؛ این نشانه ای از اعتماد به نفس طالبان در جنگ با دولت افغانستان و تلاش برای فاصله گرفتن از پاکستان محسوب خواهد شد.
این در حالی است که رهبران طالبان معمولا در شهرهای کوئته، کراچی و پشاور در پاکستان به سر می برند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان چند ماه قبل نیز اعلام کرده بود که شورای رهبری کویته طالبان و رهبران این گروه از پاکستان به افغانستان نقل مکان داده اند ولی از ارائه جزئیات در مورد موقعیت آنها خودداری کرد.
یک مقام طالبان که نمی خواهد هوئتش افشا گردد به نیویورک تایمز گفت شورای رهبری طالبان به ولایت جنوبی هلمند در افغانستان نقل مکان کرده است.
برخی از منابع در طالبان می گویند کمیسیون های جلب وجذب، ارشاد و دادگستری گروه طالبان نیز به ولایت های جنوبی افغانستان نقل مکان داده اند.
دفتر ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این موضوع گفته است که ما هنوز نمی تواند گزارشات انتقال رهبران طالبان به افغانستان را تائید کند.
«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که گزارشات اطلاعاتی ما هنوز هم نشان نداه است که شورای رهبری طالبان به افغانستان نقل مکان کرده باشد اما هنوز هم ما عقیده داریم که  رهبران گروه طالبان در بیرون از افغانستان به سر می برند و از انجا به فعالیت های خود ادامه می دهند.
«فرانزمیشل میل بین» سفیر اتحادیه اروپا در کابل نیز معتقد است که حضور دائمی طالبان در افغانستان پیامی را می رساند مبنی بر اینکه طالبان به قدری قدرتمند شده اند که دولت افغانستان دیگر نمی تواند آنها را نادیده بگیرد.
وی اظهار داشت که گزارشات اخیر از انتقال رهبران این گروه به افغانستان را نمی تواند تائید کند اما افزود بخشی از طالبان نمی خواهند تحت فشار مستقیم پاکستان باشند و تلاش دارند تا استقلال بیشتری را به دست آورند.
شورای رهبری طالبان 16 عضو دارد که فعالیت های روزانه این گروه، تغییر استراتیژی و راهبرد این گروه را رهبر یمی کند.
یک مقام طالبان که نخواست اسمش فاش شود گفت ملا هبت الله رهبر طالبان در مدیریت فعالیت های روزانه این گروه نقشی ندارد.
این در حالی است که سال 2016 میلادی خونین ترین سال برای نیروهای امنیتی افغان از سال 2001 میلادی محسوب می شود.