-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آبان ۱۶, یکشنبه

افشای کودتای گروه حنیف «اتمر» برضد دکترغنی

زیر پوست منازعۀ قدرت در کابل چه می گذرد؟
یونس قانونی، حامد کرزی، اسدالله خالد، دکتریاسین ضیاء، بسم الله محمدی و مسلم یار نیز درین حرکت دست داشتند.
استاد سیاف از اول ماجرا، برنامه کودتای سفید را رد کرده بود.به حوالۀ چندین منبع سری و مرتبط با بازیگران قدرت در ارگ و حواشی ارگ، چندی پیش یک تلاش جمعی به رهبری حنیف اتمر با حمایت حامد کرزی برای تصاحب یک جانبۀ کاخ ریاست جمهوری بی اثر شده؛ اما مرده ریگ کودتا، هنوز در دالان های ارگ و مسیرهای منتهی به ارگ در داخل شهر کابل در گردش است.

 چکیدۀ سری گزارش های فاش ناشده از منابع زنده و برحال در صحنۀ قدرت مشعر است که اتمر برای رسیدن به ریاست جمهوری، از شروع اختلافات بین دکترغنی و دکترعبدالله با تشکیل یک تیم، دست به کار بوده است. او منابع مالی وسیاسی را درقبضۀ خود گرفته و نخستین کاری که کرد، جنرال اخترابراهیمی را ( از لغمان) به حیث قوماندان نیروی محافظت ریاست جمهوری PPS گماشت.
  
این سناریو عین اکت و ادای حفیظ الله امین در برابر نورمحمد تره کی را به یاد می آورد.

سپس، تشکیل گروه کاری را برای اجرای یک کودتای سفید، همزمان با تشدید تنفر وبیزاری مردم از غنی وعبدالله آغاز کرد. گزارشی که اکنون دردسترس قرار دارد نشان میدهد که یاران «ارشد» اتمر، یونس قانونی، اسدالله خالد،  بسم الله محمدی،  فضل الهادی مسلم یار  رئیس مشرانو جرگه، داکتر یاسین ضیا والی تخارومعاون پیشین  ریاست امنیت ملی، حکمت کرزی وتا یک  حدی  عمر داودزی وچندین عامل بازمانده از تیم کرزی بودند.

شعار این گروه، دست به کارشدن عاجل در صورت «ناکام شدن» تلاش ها برای حل کشاکش بین غنی- عبدالله عنوان شده بود. حامد کرزی که از حضور اشرف غنی غلجایی، تا حد نفرت رنج می برد، « بسیار با اخلاص  وعاجزی بالحن التجا برای  سرنگونی   نظام ع و غ  دعا  کرد.»

   اتمر  درمحضر تیم کودتا میگوید که «تمام جناح های حزب اسلامی ( البته شمول حکمتیار) حضرت  مجددی  وپیر گیلانی وبعضی  سیاسیون  پشتون را  من  قانع میسازم؛  اینها ازگپ  من  تیر نمیشوند  وحتی  سران  نظام طالبان  که  درکابل  زندگی می کنند؛ امثال  ملا  سلام  ضعیف  وملا متوکل هم درگرو من استند.»

مدیریت و نظارت سیاسیون تاجیک  ومقاومت را یونس قانونی برعهده گرفته بود. فی المجلس، تقسیم کار آغاز شده و اسدالله خالد وظیفه گرفت که استاد سیاف را به جرگۀ کودتا بکشاند. شخص اتمر کار را از تماس و مشورت با امریکایی ها شروع کرده بود. امریکایی ها را تا حدی  قانع شده  و اتمر برای  این  کار  مبلغ  ۱۶۰ملیون دالر  پروپوزل  تهیه کرده بود.   امریکایی ها  به  این  شرط  وعده همکاری  دادند که  اکثر جریان های سیاسی مطرح کشور  روی این  طرح  باید موافقت کنند.

 نخستین پروژۀ عملیات روانی بالای دکترغنی و عبدالله شروع شد. هدف این پروژه، تخریب وتخطئه مغزی و دامن زدن بیشتر به حساسیت ها و اختلافات بین غنی و عبدالله بود که کار را به بن بست می کشید و الغای شورای اجرائیه وبرکناری عبدالله را سبب می شد  و آنگاه خود به عنوان عامل مهندسی بحران وارد عمل می شدند.

تشکیل «حکومت مؤقت» تحت رهبری حنیف اتمر اعلام می گردید. یونس قانونی درنقش وزیرارشد حکومت نو، با صلاحیت های زیاد، کنار اتمر می نشست. حکومت نو، به بهانۀ وخامت اوضاع سیاسی و امنیتی، مدت کار دولت کودتا را هرمرحله تمدید می کرد. 
درگزارش تذکر رفته است که اسدالله خالد  هم  هوس  ریاست جمهوری  را  کرده بود؛  ولی  بعدا از روی اسب تصمیمش فرود آوردند وهمین  مشکل  چند روز  این  پروسه را به  تاخیر انداخت. اسدالله خالد درمأموریت خویش نیز دست آوردی نداشت و از قانع  ساختن  استادسیاف  برای  حمایت  ازاین  پروسه  ناکام ماند  واستاد سیاف برخلاف کرزی،  این پروژه را رد کرد. 

براساس اطلاع منابع  نزدیک به  سلام رحیمی  رئیس دفتر ریاست جمهوری، نمایندۀ خاص ایالات ‌متحده آمریکا برای افغانستان و پاکستان  با مبلغ  متذکره (160 میلیون دالر) وارد  کابل  گردیده بود  ومی خواست  جهت اطمینان کامل از این حرکت، با بعضی مسئولین وجریان های سیاسی مطرح  دیدار کند.  درهمین ایام بود که اشرف غنی  از طریق بعضی  لابی های  آمریکایی، از اسرار این گروه درکابل با خبر می شود و این برنامه با تمام زیرمجموعه هایش منجمد می شود.

ناکامی کودتای سفید، اتمر را درتیررس ظن وتعرض قرار داده است. دکتر غنی  اتمر  را  چندین بار با فحش ودشنام از دفترش طرد کرده وحتی به جای  نام  گرفتن  اتمر،  در اکثر  اوقات از وی به نام  «لنگ» یاد می کند. اما زور دکترغنی برای برکناری اتمر به جایی نرسید و با پا درمیانی دپلومات های امریکایی و انگلیسی ابقا شده است.  
چندی پیش دریک همایش برگزارشده در ارگ، دکترغنی اظهارداشت  که  نیازی نیست برای  فراگیری علم سیاست  به  آمریکا  وکشور های اروپایی  بروید؛ بلکه  به  لغمان  بروید!   این  درحقیقت  خشم  اشرف غنی نسبت به اتمر بود  که درعبارت طنزی تلخ به او اشاره داشت.