-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آذر ۹, سه‌شنبه

ائتلاف خاموش بین دکترغنی و عطا محمد نور

پل رابطه سیاسی بین کابل و مزارشریف از فراز جنرال دوستم و حتی دکترغبدالله درحال عبور است.


استاد عطا محمد نور، در شرایط حساسی میزبان دکترغنی شد. هردو برای چنین لحظه و مناسبتی لحظه شماری می کردند.
 از سه ماه به این سو، بین ارگ و محور بلخ، نزدیکی هایی اعلام ناشده در مورد مسایل مهم سیاسی به وجود آمده است. خبرهایی وجود دارد بین دکترغنی و عطا محمد نور والی بلخ، صحبت های مهمی که در سطح روابط داخلی جناح های دولت تعیین کننده است؛ رد وبدل شده است.

عطا محمد نور از خنثی بازی های دکترعبدالله خسته شده واز سوی حلقات مهم ائتلاف ضد طالبان برای تغییر وضعیت به شدت تحت فشار است.
ناظران محلی که من با ایشان صحبت کردم بدین باور اند که رأس مذاکره دو طرف، به یک رشته نگرانی های دو جانبه از ناحیۀ جنرال دوستم مرتبط بوده است. به نظر می رسد برخی حلقات در دو سوی خط تلاش دارند که بین عطا نور و دکترغنی در مقابله احتمالی با جنبش ملی، ائتلافی به وجود آید. حواریون دکترغنی تشخیص داده اند که بلند پروازی های والی بلخ و نقطه استراتیژیک بلخ در شمال، مهم تر از تهدید های لفظی دکتر عبدالله که اعتبار خود را در میان هوادارانش از دست داده است.