-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آذر ۸, دوشنبه

جان آلن: به تعهد خود در افغانستان عمل نکردیم

در واشنگتن بحث شکست درافغانستان همچنان داغ است.روزنامه امریکایی هافینگتون پست نوشته است: جوبایدن معاون بارک اوباما در دیدار با رسانه به تاریخ ۱۶ اکتوبر گفت: افغانستان متاسفانه هنوز با مشکلات واقعی رو به رو است، مگرنیروهای امریکایی درحال حاضر درعراق و سوریه مصروف اند. نوعی فروتنی است اگر گفته شود چه کاری می تواند درین شرایط انجام شود.

جان آلن که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو درافغانستان بود استدلال می کند که «افغانستان برلبه پرتگاه قرارندارد» هرچند به نظر می رسد از چنین حالتی چندان فاصله هم ندارد.
 
وی به هافینگتون پست گفت: از روی تجربه شخصی میدانم که افغانستان هماره در مسیر بهتر جلو می رود.

وی گفت که تصمیم بارک اوباما برای کاهش نیروها و اعلام یک جدول خروج نیروها از افغانستان به امیدها و انتظارات مردم افغانستان صدمه وارد کرد. با چنین کاری پیروز شدن دشوار است. ما درگفتار، به تعهدات خود پایبند ماندیم اما درعمل کوتاه آمدیم.
هافینگتون پس این سوال را مطرح کرده که آیا می توان از شکست افغانستان جلوگیری کرد؟
 
جنرال جان سپکو بازرس ویژه امریکا درافغانستان درین باره می گوید که من درین زمینه محتاطانه خوشبینی دارم. وی افزود که تلاش های شدید افغان ها از طریق جامعه مدنی و رهبری رسانه ها او را تحت تاثیر قرار داده است مگرچیزهای بسیاری برای انجام دادن باقی است.
جان آلن چند روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا به روزنامه هافینگتون پست گفته بود که اداره جدید درکاخ سفید باید به متخصصان امور افغانستان سه ماه روز وقت بدهد. ( اما به گونه مشخص از دونالد ترمپ نام نبرده بود.)
سپکو می گوید: پیروزی ها سخت ما در گرو حفظ توازن است.