-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آذر ۶, شنبه

امریکا ماشین جوجه کشی تروریزم پاکستان را از کار نیانداخت

حسین حقانی: اقدام یک جانبه ترمپ علیه پاکستان

روزنامه  ایکانومیک تایمز، به نقل از یک دپلومات پیشین پاکستان نوشته است که دونالد ترمپ برای اقدام یک جانبه علیه پاکستان موافقت خواهد کرد. حسین حقانی سفیر سابق پاکستان درامریکا گفته است که 33 میلیارد دالر کمک مالی امریکا به پاکستان نتوانست پالیسی اسلام آباد در رابطه به تروریزم را تغییر دهد. 

حقانی در سرمقاله روزنامه وال استریت ژورنال نگاشته است: رقابت بین هند و پاکستان به جنرال ها و رهبران غیرنظامی در اسلام آباد اجازه می دهد تا وعده هایی را که در رابطه به مبارزه علیه تروریزم طالب و شبکه حقانی به امریکا داده اند، به عنوان بخشی از برنامه های نبرد با هند، زیر پا کنند. 

وی خاطرنشان کرده که 21 میلیارد دالر که از سوی اداره بارک اوباما در اختیار پاکستان قرار داده شد، سبب تغییر در پاکستان نشد. و تنها 12.4 میلیارد کمک های مالی که درزمان اداره جورج بوش به این کشور داده شده بود؛ نتوانست ماشین جوجه کشی تروریزم را از کار بیاندازد. مگر امریکا در زمان اوباما، بدون گرفتن مجوز از مقامات پاکستان، عملیات یورش بر پناهگاه امن بن لادن در پاکستان صورت داد. در صورت نیاز، اداره ترمپ نیز با اقدام مشابه و یک جانبه موافقت خواهد کرد و افزون برآن، درحال  حاضر که پاکستان به حیث بزرگ ترین کشوری که عضو ناتو هم نیست، چنین عملیاتی تقریباً اجتناب ناپذیر می نماید.