-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آبان ۱۹, چهارشنبه

چرا یونس قانونی رئیس «شورای صلح» نشد؟

بحث الغای ریاست اجرائیه در ارگ مطرح بود؛ اما سران ارگ به این کار موفق نشدند.گزارش غیررسمی تازه از منابع قبلی حاکی اند که تصمیم به حرکت کودتا درکابل زمانی نهایی شد که دکترعبدالله به انتقاد علنی از رئیس جمهور پرداخت؛ و برخی منابع کشورهای خارجی نیز از شکل گیری حرکت داخلی (کودتا) مطلع بودند. 

اتحاد سیاسی بین یونس قانونی و حنیف اتمر زمانی به وجود آمد که آقای قانونی با تلاش های پیگیر آقای اتمر به حیث رئیس شورای صلح پیشنهاد شده بود. قانونی برای نظرسنجی درین باره، مجلس مردمی منعقد کرد که درآن، با انتقاد های شدید از سوی برخی نماینده گان کاپیسا و پروان مواجه شد. 
چرا قانونی رئیس شورای صلح نشد؟
دلیلش این است که این طرح با مخالفت شدید دکترعبدالله و اخطار شورای عالی احزاب سیاسی و جهادی ( به رهبری پیرسید احمد گیلانی و استاد کریم خلیلی) رو به رو گشت. قانونی- اتمر مجبور شدند تا امرثانی عقب نشینی کنند.
بعد از قیام ناگهانی لفظی دکترعبدالله علیه رئیس جمهور، بحث الغای ریاست اجرائیه در محفل ارگ به شکل جدی مطرح بود. سران ارگ خصوصاً حنیف اتمر، دکتراکرم خپلواک و معصوم استانکزی، دست و دامن استاد سیاف را چسپیدند که اگر وی موافقه داشته باشد، ریاست اجرائیه را از بدنۀ تشکیلات دولت حذف خواهند کرد. اما چنین مجوزی به دست نیامد.