-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۱۱, شنبه

اجلاس مسکو، شکست دوم پس از سوریه است

پاسخ غافلگیر کننده پوتین به حمله دیپلماتیک اوباما اوباما رئیس جمهور امریکا، پیش از ترک کاخ سفید، دستور اخراج 35 دیپلمات روسیه را صادر و تاکید کرد که این دیپلمات ها ظرف 72 ساعت باید خاک امریکا را ترک کنند. این خبر با آب و تاب و با عنوان "تحریم های جدید امریکا علیه روسیه" در رسانه های غربی منتشر شد و انتظار برای واکنش مسکو و اقدامی مشابه و سپس جنجال بیشتر با رسیدن به همان هدفی که اوباما از این دستور داشت آغاز شد. مسکو با یک شب تاخیر، ظهر دیروز واکنشی را نشان داد که نه کاخ سفید در انتظار آن بود، نه دولت های اروپائی و نه رسانه های غربی.
 وزارت خارجه روسیه پیشنهاد خود را برای اخراج 35 دیپلمات امریکائی برای رئیس جمهور فرستاد که البته نمی توانست بدون همآهنگی قبلی باشد. یعنی داشتن امکان اخراج دیپلمات های امریکائی! و پوتین بر خلاف توصیه وزارت خارجه این کشور اعلام داشت: مسکو در چاله این نوع دیپلماسی بچگانه نمی افتد. نه تنها هیچ دیپلمات امریکائی اخراج نخواهد شد، بلکه ما حتی فرزندان دیپلمات های امریکائی مقیم مسکو را دعوت می کنیم تا برای جشن سال نو میلادی بیایند به کاخ کرملین! این نوع واکنش های شتابزده گذراست. من سال نو را به اوباما و اعضای خانواده اش و همچنین به ترامپ و همه مردم امریکا تبریک می گویم.

متعاقب این واکنش غافلگیر کننده که عملا هدف اوباما را برای در گوشه قرار دادن ترامپ و مناسبات تیره امریکا و روسیه را روی دست او گذاشتن، دستور داده شد یک هواپیمای مخصوص به واشنگتن رفته و همه دیپلمات های اخراجی را به مسکو بیآورد تا بتوانند سال نو را در کنار خانواده هایشان باشند. در همین ارتباط پوتین گفت که دیپلمات های اخراجی این شانس را پیدا کردند که سال نو را در کنار خانواده هایشان جشن بگیرند! بازسازی مناسبات روسیه و امریکا از اهداف ما در دولت آینده امریکا به رهبری ترامپ خواهد بود. البته متاسفیم که آقای اوباما دوران ریاست جمهوری خود را این گونه به پایان رساند.

بدین ترتیب، مسکو از کنار چاله ای که اوباما برای مناسبات آینده مسکو- واشنگتن کنده بود به آرامی عبور کرد و در همان ساعاتی که خبر این واکنش مسکو منتشر شد، پوتین با نظربایف رئیس جمهور قزاقستان تلفنی بر سر کنفرانس صلح سوریه گفتگو کرد.گفتگو در چارجوب همآهنگی برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه انجام شد و با آن که زمان آن دقیقا اعلام نشد، محل آن شهر "آستان" در قزاقستان اعلام شد. مشخص است که توافق ها میان چهار رئیس جمهور سوریه، ترکیه، ایران و روسیه به اطلاع نظربایف رسانده شد. از جمله دلائل واکنش کاخ سفید این کنفرانس و اساسا پایان جنگ در حلب و تثبیت موقعیت بشار اسد نیز می تواند باشد. به ویژه که رئیس جمهور ترکیه نیز می رود تا با روسیه و ایران در این زمینه همآهنگ شود و از سیاست ناتو فاصله بگیرد. دراین میان نباید دیدار سه جانبه چین- پاکستان- روسیه درباره افغانستان را نیز فراموش کرد. دیداری از روی سر امریکا و ناتو برای صلح در افغانستان. صلحی که بدون توافق پاکستان و حضور طالبان در دولت افغانستان ممکن نیست و در صورت دستیابی به آن، زمان عقب نشینی ناتو و بویژه 10 هزار نیروی نظامی امریکا از افغانستان فرا می رسد. شکست دوم، پس از شکست در سوریه!