-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۱۱, شنبه

دپلومات امریکایی: تاکتیک روسیه درافغانستان پس لگدی دارد

پایگاه اطلاع رسانی «بیزنس اینسادر» نگاشته است که با ورود فعال تر روسیه به جنگ افغانستان، ورق جدیدی درین بازی اضافه شده است.بیزنس اینسایدر در بخش مسایل «نظامی ودفاعی» مقاله یی را به نشر رسانده و در آن نقش جدید روسیه را در رابطه به بحران افغانستان را به بررسی گرفته است. این منبع با اشاره به نشست سه جانبۀ اخیر در مسکو بین پاکستان، روسیه و چین درغیاب افغانستان این پرسش را مطرح کرده که « آیا مسکو می تواند همکار مؤثری درافغانستان باشد یا آن که صرفاً درجرگۀ رقبای منطقه یی هدف دایمی سازی جنگ درافغانستان وارد میدان شده است؟»

درمقاله آمده است: لیزا کورتیس دپلومات سابق امریکایی و کارشناس امور آسیای جنوبی در اتاق فکر «بنیاد میراث» می گوید:« روسیه گرفتاری امریکا درافغانستان را از دور با خرسندی نظاره می کند. اکنون که یورش داعش درافغانستان شروع شده، من فکر می کنم که را به نگرانی اندر ساخته است.»

به باور نویسنده مقاله، اما روسیه هنوز بار خاطرات فجایع مداخلۀ شوروی در 1979 به افغانستان را بر دوش می کشد و درمقایسه با امریکا که عملاً حضور دارد، اهداف محدودی را دنبال می کند. پاول استرونکسی همکار ارشد در بنیاد کارنگی برای صلح جهانی می گوید: « روسیه برای خود منافع زیادی در افغانستان نمی بیند؛ مگر درجلوگیری از سراریز شدن هرنوع بی ثباتی در آسیای میانه.»
بزنس اینسایدر به نقل از تحلیل گران می گوید که روسیه باور دارد که داعش از سوریه به سوی افغانستان روان است تا برای خود پایگاه هایی در عقبۀ روسیه ایجاد کند. به گفته نویسنده، تحکیم رابطه بین روسیه و طالبان، به قطع مذاکره سیاسی بین کابل وطالبان می انجامد. لیزا کورتیس در بارۀ تحرکات روسیه می گوید:« ما شاهد آنیم که مسکو یک تاکتیک کوتاه مدت را در پیش گرفته که می تواند یک پس لگدی برای خودش داشته باشد.»
به باور تحلیل گران، دونالد ترمپ در ارتباط به جنگ افغانستان که تا حد زیادی درافکار عمومی سقوط کرده، نظریه های گونه گونی را بیان کرده است. او بارک اوباما را متهم کرده که با خروج زودهنگام از عراق، در واقع داعش را«بنیان گذاری» کرده است.
درین مقاله بازهم از لیزا کورتیس نقل قول شده که می گوید: «ترمپ ممکن است بخواهد به اضافۀ آموزش و حمایت سربازان افغان، به سوی مبارزه با تروریزم گام بردارد.» کورتیس می افزاید: « راه درست این است که ما نشان دهیم که درافغانستان  متعهد باقی خواهیم ماند.»

ترجمه گر: گزارشنامه افغانستان