-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۶, دوشنبه

احتمال عمل تروریستی در سقوط طیاره روسیه

 بنزینی که هواپیما قبل از پرواز به هواپیما پمپ شده بررسی شده تا بدانند دقیقا بنزین هواپیما بوده یا نه؟یک هواپیمای نظامی روسیه از نوع "توپولف" که شماری نظامی و خبرنگاران را به همراه اعضای یک ارکستر جهت اجرای کنسرت سال نو میلادی به سوریه می برد در دریای سیاه سقوط کرد. حادثه دقایقی پس از بلند شدن این هواپیما از باند فرودگاه سوچی روی داد. خبر سقوط این هواپیما در تمام رسانه ها منتشر شد و تکرار اصل خبر چندان اهمیت اطلاع رسانی ندارد، بلکه این خبر حواشی و گزارش های تکمیلی دارد که آنها را برای آن گروه از خوانندگان پیک نت که دسترسی به شبکه  های تلویزیونی روسیه - از جمله "راشا تودی"  که به زبانهای انگلیسی، روسی، آلمانی، فرانسه برنامه پخش می کند می تواند جالب باشد:
1- از اولین دقایق سقوط این هواپیما، خبر و گزارش های آن بصورت مفصل و با جزئیات، لحظه به لحظه از شبکه های خبری تلویزیون های روسیه و از جمله روسیه 24 و روسیه امروز پخش شد. بسیار دقیق تر از شبکه های تلویزیونی غربی. این آن فضای باز سیاسی است که اتفاقا "آسانژ" بنیانگذار "ویکی لیکس" هم به آن اشاره می کند. این آن درس بزرگی است که روسیه از فضای بسته خبری دوران اتحاد شوروی آموخته است و متاسفانه، هرچه درباره ضرورت این کار گفته می شود به گوش رهبران جمهوری اسلامی نمی رود، در حالیکه بعید است خود با دیدن این شبکه های تلویزیونی در جریان این فضای سیاسی باز در روسیه نباشند. ممکن نیست در ایران چنین حادثه ای اتفاق بیفتد و فورا دستور سانسور عکس و فیلم و خبر صادر نشود و متعاقب آن مردم بر اساس شنیده های خود از تلویزیون ها و رادیوهای خارج از کشور اخبار را شاخ و برگی خود ساخته به آن ندهند.
2- تا شب گذشته، علاوه بر شماری زیر دریائی که برای رسیدن به این هواپیما و کمک به بیرون کشیدن احتمالی آن به محل حادثه اعزام شده بودند، 109 غواص ویژه نیز درمحل حادثه به عمق 70 متری آب رفته بودند تا وارد هواپیما شوند.  اجساد شماری از قربانیان که به روی آب آمده بودند توسط دهها قایق گشتی که در محل حادثه همراه با کشتی های نظامی چرخ می زنند به ساحل منتقل شدند.
3- بنزینی که هواپیما قبل از پرواز به هواپیما پمپ شده بررسی شده تا بدانند دقیقا بنزین هواپیما بوده یا نه؟ هواپیما قبل از پرواز دارای نقص فنی بوده که این نقص برطرف شده و سپس پرواز انجام شده است. شب گذشته، تلویزیون "روسیه 24" برای نخستین بار در یک خبر کوتاه از قول کمیسیون ویژه بررسی حادثه احتمال اقدام تروریستی را مطرح کرد. احتمالی که درستی و یا نادرستی آن پس از بیرون آوردن جعبه سیاه هواپیما از زیر آب امکان پذیر است.
4- در روسیه امروز (دوشنبه) عزای عمومی اعلام شد و تمام برنامه های کنسرت و دیدارهای رسمی لغو شد.