-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آذر ۲۱, یکشنبه

پاکستان روح، طالبان جسم است

اشاره: سیاسی سازی طالبان یک تلاش بیهوده و عامل گسترش و دایمی سازی جنگ است.اندین اکسپرس

روزنامه اندین اکسپرس در شمارۀ اخیرش به بیانات رئیس جمهور افغانستان در جریان ششمین جلسه قلب آسیا اشاره کرده و می‌نویسد، ماندگار ترین تصویر این جلسه که در آن نماینده‌گان حدود ۴۲ کشور جهان شرکت داشتند، خشم رئیس جمهور افغانستان بر پاکستان بود که به طور آشکار از آنکشور به سبب حمایت از تروریستان شدیداً انتقاد کرد که در داخل افغانستان فعالیت دارند.

غنی دوره ریاست جمهوری اش را با یک سرمایه گذاری قابل ملاحظۀ سیاسی آغاز نموده و از پاکستان خواهان میانجیگری در موضوع صلح با طالبان شد. پاسخ پاکستان به این تقاضا، تشویق طالبان به حملات تهاجمی وسیع برای سقوط دادن حکومت منتخب در افغانستان به مجرد خروج نیروهای امریکایی از این کشور بود.

به نوشته اندین اکسپرس، رئیس جمهور غنی از ملا رحمت الله کاکازاده یک رهبر کلیدی طالبان نقل کرد که گفته است، اگر طالبان در پاکستان پناهگاه نداشته باشند یک ماه هم دوام نخواهند کرد.

اندین اکسپرس همچنان نوشته است، تراژیدی افغانستان از سال ۱۹۷۹ به اینطرف حدود یک میلیون افغان را به کام مرگ برده، پنج میلیون تن را به مهاجرت به پاکستان و ایران واداشته است و دو سه میلیون تن دیگر را در داخل اینکشور بیجا ساخته است.

روزنامه در ادامه می‌نویسد جامعه جهانی امروز هم سالانه ده تا دوازده میلیارد دالر در افغانستان به مصرف می‌رساند.

یگانه راه که این کشور می‌تواند به پای خود بایستد اینست که اتصال تجارتی افغانستان با بزرگترین بازارهای آسیا و هند صورت گیرد ولی پاکستان مخالف چنین اتصال هند با افغانستان بوده‌است.

به نوشته روزنامه، هند، پاکستان را نادیده گرفته و توافق احداث بندر چابهار را امضا کرد که این مسئله می‌تواند به افغانستان کمک کند به یک کشور از لحاظ اقتصادی خودکفا مبدل گردد.