-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۹, پنجشنبه

کشتارخاموش آی، اس، آی دربلوچستان

یک هزار جسد گم شده ها کشف شده استً


بی بی سی در پاکستان به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می دهد اجساد حدود ۱۰۰۰ نفر از فعالان سیاسی و مظنونان مسلح جدایی‌طلب در طول شش سال گذشته در بلوچستان این کشور کشف شده است.
به گفته فعالان حقوق بشری، این آمار مربوط به وزارت حقوق بشر پاکستان، نشانگر کشتارهای فراقانونی است.
به گفته مردم محلی بسیاری از این افراد قبل از پیدا شدن اجسادشان در گوشه و کنار شهر، از سوی مقامات امنیتی کشور ربوده شده‌اند.
بخوانید: 'کشف نزدیک ۶۰۰ جسد مثله شده' در بلوچستان پاکستان
ببینید: پشت پرده آدم‌ربایی‌های پاکستان کیست؟
دولت پاکستان این ادعاها را رد می‌‌کند و می‌گوید که این اجساد مربوط به درگیری‌های بین گروه‌های مسلح فعال در منطقه است.
از سال ۲۰۰۷ به بعد که درگیری‌های جدایی‌طلبانه در ایالت بلوچستان بار دیگر شروع و ادامه پیدا کرد، گفته می‌شود که هزاران نفر در این ایالت غربی کشور، ناپدید شده‌اند.
بلوچستان پاکستان از نظر منابع طبیعی غنی است و بطور مثال تاسیسات و مخازن گاز "سوئی" در بلوچستان بیش از ۴۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند. بندر گوادر که تعدادی زیادی از فازهای آن عملیاتی شده است و از بنادر بزرگ منطقه است، نیز در جنوب بلوچستان واقع شده است.
اما با وجود این مسایل، ساکنان محلی که بسیاری از آنان را اقوام بلوچ و پشتون تشکیل می‌دهند، می‌گویند که این ایالت و ساکنان بومی آن از این امکانات بهره چندانی نمی‌برند.
همین نکته بارها باعث درگیری‌هایی به ویژه بین ناسیونالیست‌های بلوچ و نیروهای دولت شده است که در اثر آنها بسیاری جان خود را از دست داده‌اند.