-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۲, پنجشنبه

بادیگارد اردوغان سفیر روسیه را کُشت

پس لگدی های بازداشت و شکنجۀ چهل هزار نفر از سوی اسلامیست های برسر اقتدار ترکیه


گزارش‌های منتشره حاکی است نیروی امنیتی ضارب سفیر روسیه در آنکارا، یکی از محافظان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، بوده است.

روزنامۀ حریت روز چهارشنبه به نقل از یکی از افراد نزدیک به دولت ترکیه گزارش داد مولود مرت آلتین‌تاش 22 ساله پس از کودتای نافرجام تیرماه در این کشور، 8 بار محافظ شخصی اردوغان بوده است.

آلتین‌تاش که دو سال و نیم در یگان پلیس ضد شورش آنکارا فعالیت می‌کرد، در حلقۀ دوم امنیتی رئیس‌جمهور ترکیه بود.

آلتین‌تاش عصر دوشنبه پس از ترور آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، فریاد می‌زد: «الله‌اکبر»؛ «حلب را فراموش نکنید».

ترور سفیر روسیه در ترکیه، که با محکومیت مقامات دو کشور همراه شد، اقدامی تحریک‌آمیز به‌منظور از بین بردن روابط شکنندۀ مسکو و آنکارا توصیف‌شده است.
اردوغان روز چهارشنبه فتح‌الله گولن، روحانی برجستۀ مخالف خود، را عامل این حمله عنوان کرد. اردوغان گولن را پیش‌تر مسئول کودتای نافرجام این کشور نیز معرفی کرده بود.

اردوغان در نشستی خبری گفت وی «هیچ تردیدی ندارد» که آلتین‌تاش یکی از اعضای سازمان گولن بوده که در نیروی پلیس ترکیه نفوذ کرده است.

این در حالی است که کرملین بدون اتهام‌زنی، گفته است که هنوز بسیار زود است که دربارۀ همدستان احتمالی آلتین‌تاش اظهارنظری صورت گیرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت: «پیش از آن که محققان مشخص کنند که چه کسی پشت ترور سفیر ما بوده است، نباید هیچ تئوری را مطرح کنیم.»

وی تصریح کرد که این قتل «مسلماً ضربه‌ای به اعتبار و حیثیت ترکیه» بوده است.

روسیه 18 افسر اطلاعاتی را به‌منظور بررسی این موضوع به آنکارا اعزام کرده است.

همچنین رسانه‌های ترکیه روز چهارشنبه گزارش دادند ممکن است گوشی تلفن همراه آلتین‌تاش برای بررسی بیشتر به مسکو ارسال شود.

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه، پیش‌تر به جان کری همتای امریکایی‌اش گفته بود که ترکیه و روسیه هر دو معتقدند که طرفداران گولن عامل این حمله بوده‌اند.