-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ آذر ۱۴, یکشنبه

آموزش اسلامی بالاخره چه است؟

همه از آموزش اسلامی سخن می گویند؛ اما همه متضاد می گویند. گپ ملا، روشنفکر، عامی و تئوریسن با هم همخوانی ندارد. داکتر ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان در صحن علنی مجلس گفت: آموزش اسلامی و دین شناسی در کشورهای اسلامی ضروری است و در کشورهای دیگر هم انجام می شود، آنچه سوال برانگیز است این است که آیا محتوای آنچه به نام دین، فرهنگ دینی و ثقافت دین به خورد جوانان داده می شود، درست است؟

داکتر سعادت اظهار کرد: یکی از مشکلات افغانستان این است که متاسفانه باب نقد و پرسش بسته است، در دانشگاه های افغانستان دین از مرجع و منبع عقلانی و معرفتی بحث نمی شود و بیشتر از جنبه تبلیغی آن بحث می شود و کسانیکه این برداشت ها به خورد جوانان می دهند نه تنها خود را در جایگاه دین می نشانند که خود را در جایگاه خدا هم می نشانند و اگر گفته شود حرف و برداشت شان از دین ممکن است درست نباشد طرف را به کفر گویی و و او را واجب القتل خیال می کند.

عضو مجلس می گوید: در مسجد هم بحث متفاوت از این نیست و علمای ما به جای اینکه اخوت و برادری، محبت و وحدت را بین فرقه های اسلامی تبلیغ بکنند با تصورات نادرست بین فرقه ها ی اسلامی جدایی را تبلیغ می کنند، منطق خشونت و تکفیر بیشتر تبلیغ می شود تا منطق حمایت از اخوت و برادری.

عضو کمیسیون تفتیش اضافه کرد که در کشوری که قانون و نظام و حکومت اسلامی است تبلیغ از آدرس مسجد و دانشگاه روا نیست، در حالیکه اینها وجود دارد و کسانی هستند که القاعده، داعش و رهبران آنها را نه تنها تبرئه می کنند که شهید خطاب می کنند و افتخار می کنند.