-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۹, پنجشنبه

سد موصل، خطرناک‌تر از بمب اتمی
ادامه درگیری نیروهای عراقی به پشتیبانی آمریکا با عناصر تروریستی داعش در اطراف سد موصل، نگرانی هایی درباره احتمال شکسته شدن این سد که "بدتر از انفجار یک بمب اتمی" خواهد بود، ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، چنانچه سد موصل شکسته شود موج هایی به ارتفاع نزدیک به ۱۴ متر ایجاد می کند و جان یک و نیم میلیون تن را می گیرد. این سد با ۱۱ تریلیون لیتر آب روی یک فونداسیون ضعیف بنا شده است که هر روز بیشتر دچار فرسایش می شود.
سد موصل سال ۲۰۱۴ در مدت کوتاهی تحت کنترل عناصر داعش درآمد. گرچه نیروهای پیشمرگ کرد چندی بعد این سد و مناطق اطراف آن را از کنترل داعش خارج کردند اما روند تعمیر و نگهداری آن به دلیل جنگ و نیز نبود بودجه و اهتمام مسئولان عراقی با وقفه مواجه بوده است. این نگرانی وجود دارد که اگر سد موصل شکسته شود، شهر موصل ویران شود و در بغداد سیل به راه بیفتد.
سد موصل در مسیر رود دجله، در ۴۰۰ کیلومتری بغداد و واقع در ۵۰ کیلومتری شمال شهر موصل در شمال استان نینوا است که بزرگترین سد عراق و چهارمین سد بزرگ خاورمیانه است.