-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۱۷, جمعه

استقرار نیروهای ویژه آمریکا روی زخم روسیه


ترس و مانور، میان غرب و روسیه گام به گام دو باره به جوش می آید.نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرزهای روسیه به عنوان بخشی از حضور دائم نیروهای آمریکایی در بالتیک مستقر شدند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، این نیروها به آموزش نیروهای محلی و جمع آوری اطلاعات توسط عوامل سیا کمک خواهند کرد. تعداد زیادی از سربازان نیروهای ویژه آمریکایی در حال حاضر به بهانه تضمین امنیت در لتونی و استونی از متحدان ناتو در مرزهای اروپای شرقی مستقر هستند. این اقدام همچنین به آمریکا این امکان را می‌دهد که بر مانورهای روسیه در بحبوحه نگرانی‌ها از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ نظارت داشته باشد.

ژنرال ریموند توماس، فرمانده عملیات‌های ویژه پنتاگون گفت که کشورهای حوزه بالتیک خواهان کمک آمریکا برای جلوگیری از تجاوزات احتمالی روسیه هستند.

سخنگوی وزارت دفاع لیتوانی ضمن تایید اقدامات امنیتی بیشتر آمریکا برای کشورهای بالتیک گفت که این اقدام به دنبال بدتر شدن شرایط امنیتی در منطقه صورت می‌گیرد.

این سربازان همچنین به نیروهای محلی آموزش داده و به عملیات‌های جمع آوری اطلاعات توسط عوامل سیا کمک می‌کنند.

کشورهای شرق اروپا که همسایه روسیه هستند بیم آن دارند که روسیه بخواهد اقدامی مشابه با آنچه در منطقه کریمه انجام داد، صورت دهد.

دفتر ریاست جمهوری لیتوانی با انتشار بیانیه‌ای گفت: آمریکا نقشی فعال در تضمین امنیت برای کشورهای بالتیک ایفا می‌کند.

این در حالی است که روسیه تقویت نیروهای ناتو در بالتیک را یک اقدامی تحریک آمیز می‌داند و می‌گوید، این امر مانعی بزرگ در بهبود روابط با غرب است.

نیروهای عملیات ویژه آمریکا به حدود ۴۰۰۰ نیروی ناتو که در لهستان، لیتوانی، استونی و لاتزیا مستقر هستند،‌ می‌پیوندند. این استقرار بزرگترین استقرار نیروهای آمریکایی در همسایگی روسیه از زمان جنگ سرد بوده که به شدت با انتقاد مسکو روبرو بوده است.