-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۲۹, چهارشنبه

بنیاد دفاع از دموکراسی: طالبان دو باره به القاعده بیعت کرده است.

نویسنده Live Mint می نویسد که با توجه به ارزیابی بلند بالای خطرات گروه داعش درافغانستان از سوی ضمیرکابلوف، ناچیز شمردن شاخه افغانی داعش (طالبان) با ارزیابی قبلی وی در مورد داعش به شدت درتناقض است.

اشاره: مقامات هندی از اوضاع کنونی درافغانستان بازی سه گانه روسیه، پاکستان وچین به شدت خشمگین اند.
برگردان بخش های مهم مقاله درنشریه هندی: گزارشنامه افغانستان

پایگاه اطلاع رسانی (لایف مینتLive Mint) نوشته است که طالبان مسوولیت انفجار درقندهار و کشته شدن پنج دپلومات امارات را به دوش نگرفتند تا از برانگیختن خشم مقامات امارات علیه پاکستان جلوگیری کنند. این مرجع نگاشته است که پاکستان نمی تواند شاهد گسترش حضور امارات در قندهار باشد.

به قول منبع، بعد از حادثه قندهار «لفاظی های سخنگوی وزارت خارجه روسیه» مایه دلچسبی است که طالبان را به حضور در گفت وگو های بین الافغانی تشویق کرده است. این مساله به معنای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یکی از گروه های تهدید افرین در پروسه صلح افغانستان است. این پایگاه خبری بازگشت «جنگجویان روسی داعش» به کشورهای شان را دلیل تلاش های مسکو در برقراری رابطه و حمایت از طالبان تلقی کرده است.

لایف مینت ادامه می دهد که ضمیرکابلوف فرستاده ویژه پوتین برای افغانستان در صحبت با خبرگزاری آناتولی گروه داعش را خیلی خطرناک، سازمان یافته و مجهز با «ایدیولوژی آرمان گرایانه جهانی» توصیف کرده و در عوض، از طالبان به حیث یک «نیروی محلی» وعاری از «ایده های جهاد گرایی درسطح بین المللی» نام برده بود.

نویسنده لایف مینت می نویسد که با توجه به ارزیابی بلند بالای خطرات گروه داعش درافغانستان از سوی ضمیرکابلوف، ناچیز شمردن شاخه افغانی داعش (طالبان) با ارزیابی قبلی وی در مورد داعش به شدت درتناقض است.

توماس جوسی لاین ازبنیاد دفاع ازدموکراسی در ژورنال جنگ متشره از سوی این بنیاد از انتشار یک سند تصویری از سوی طالبان درماه گذشته خبر داده است که گروه طالب درآن اعلام کرده است که دو باره با سازمان القاعده یکجا شده و به هدف رجعت امت اسلامی به عزت وافتخارات گذشته شان ابراز امیدواری کرده اند. لایف مینت می گوید که دهلی نو تیوری استفاده از طالب دربرابر داعش را به یک پول هم نمی خرد. به گفته آن ها این مسایلی است که جنرالان مستقر در راولپندی به هدف تامین عقبه استراتیژیک برای پاکستان به میان آورده اند. پاکستان با توجه به گسترش نقش هند در افغانستان بازی با کارت داعش را شروع کرده است تا بتواند موقعیت گذشته خویش را به دست آورد.

متاسفانه برعلاوه چین، روسیه نیز خریدار چنین تیوری های ساخت پاکستان است و ایران نیز ممکن است با ایتلاف به رهبری روسیه ملحق شود. تا این دم، همه قدرت های منطقه در انتظار آمدن دونالد ترمپ به سرمی برند. اگر هدف از ابتکارات ولادیمیر پوتین در رابطه با طالبان خنثی کردن سیاست های بارک اوباما درنظر آید، این امید وجود دارد که با آمدن ترمپ به صحنه قدرت، آقای پوتین از موضع کنونی خویش عقب بکشد واین همان چیزی است که مقامات هندی به آن امیدوار اند.

با این حال پوتین ممکن است سناریوی دیگری را دنبال کند تا ترمپ را قانع کند که طالبان دیگر یک نیروی شورشی محلی به شمار نمی رود.
دونالد ترمپ ممکن است با کنار گذاشتن سیاست حفظ نقش جهانی امریکا، با ایتلافی یکجا شود که رهبری آن با روسیه است. عواقب این جریان هرچه باشد هیچ درزی نمی تواند بین کابل ودهلی ایجاد کند. هرگاه ترمپ کمک به افغانستان را به طورچشمگیر کاهش دهد، حکومت کابل با امکانات دست داشته خویش قادر به جنگ با طالب نخواهد بود. در شرایط جدا افتاده گی جغرافیایی هند با افغانستان، کمک زیادی از دست هند ساخته نیست.
گذشته ازین که ترمپ درافغانستان چه رفتاری در پیش می گیرد، هند باید روابط خود با گروه های مختلف قومی در افغانستان را از سر قایم کند. بهتر است که درحالات دشوار، هماره به جای تکیه بر سخنرانی ها در کنفرانس های بین المللی در باره افغانستان، کمک واقعی دراختیار افغانستان قرار داده شود. تجربه هند برای کمک به ایتلاف شمال دردوره طالبان در سال های ۱۹۹۶-۲۰۰۱ برین امر گواهی می دهد.