-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ دی ۲۸, سه‌شنبه

«مشرپوف خراسانی» به دام افتاد

این میرغضب بی رحم، از تروریست های ازبکستان است که شمار شان درافغانستان درحال افزایش است.در آخرین ساعات شب گذشته دولت ترکیه خبر دستگیری عامل ترور شب سال نو در یک کلوب در استانبول را اعلام کرد. هویت وی نیز "عبدالقادر ماشارپف" و نام مستعار او "ابوقادر الخراسانی" اعلام شد. مقامات امنیتی ترکیه همچنین گفتند که فرد دستگیر شده "ازبک" است و افراد دستگیر شده در ارتباط با وی نیز همگی اهل ازبکستان و قرقیزستان هستند. دو روز پیش همسر فراری وی دستگیر شده بود و ظاهرا از طریق او توانستند محل اختفای "ابوقادر" را بدست آورده و او را دستگیر کنند. حادثه کلوب "رینا" که در آن 39 نفر کشته و 65 نفر زخمی شدند 17 روز پیش روی داد.
شبکه تلویزیونی تی‌آر‌تی ترکیه شامگاه دوشنبه ۱۶ ژانویه / ۲۷ دی ضمن اعلام این خبر گفت این مرد در محله «اسن‌یورت» استانبول در خانه یک دوستش دستگیر شده است. او با پسر چهار ساله‌اش در این خانه به‌سر می‌برد. پس از بازداشت پسر او به یک مؤسسه اجتماعی منتقل شد.

پیش از آن دولت ترکیه اعلام کرده بود که به هویت این مرد دست یافته است اما آن را انتشار نداد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که او اهل ازبکستان است. نام او نیز در رسانه‌ها عبدالقدیر مشرپوف عنوان شده بود.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد که در جریان بازداشت این فرد چهار مظنون دیگر نیز دستگیر شده‌اند، از جمله یک مرد قرقیزستانی و سه زن، اما اطلاعاتی در این‌باره منتشر نشده است. عملیات علیه شبکه‌های احتمالی تروریستی دیگر در طول شب ادامه داشت.

رسانه‌های ترکیه گفته‌اند فرد مظنون از چند روز پیش زیر نظر مأموران امنیتی قرار داشت و احتمالاً تأخیر در بازداشت او به‌منظور کشف شبکه‌های تروریستی مرتبط با او بوده است.