-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ بهمن ۱۹, سه‌شنبه

داعش خانه گی در ایران

ختنه زنان


براساس یک تحقیق که هم‌زمان با ششم فبروری در روز جهانی مقابله با ختنه (ناقص سازی اندام جنسی در زنان) درباره ایران منتشر شده است، ختنه زنان در ایران "رو به کاهش" است.
براساس این گزارش عدم تمایل نسل جوان به پذیرش ختنه زنان، مهاجرت به شهرها، تحصیلات، زندگی مدرن و گذشت زمان از عمده دلایل کاهش این عمل است. اما با این حال این سنت همچنان در ایران وجود دارد.
این تحقیق که انجام آن به گفته کامیل احمدی، مردم شناس و مسئول تهیه گزارش، حدود یک دهه طول کشیده سه هزار نفر را مورد بررسی قرار داده است.
در این تحقیق از یک زن ساکن اورامان تخت در مریوان نقل شده است: "اینجا زنی بود که در سن ٢٠ سالگی ازدواج کرد وقتی فهمیدند که ختنه نشده است، به زور ختنه‌اش کرده‌اند. مردم می‌گفتند دختر بی‌حیا و ناپاکی است، چون ختنه نشده بود. یک هفته در رختخواب ماند، تا حالش بهتر شد."
این عمل عواقب خطرناکی برای سلامت زنان دارد و در مواردی به دلیل خونریزی و عفونت شدید موجب مرگ فرد شده است.
در بخشی از این گزارش آمده است: "سه استان غربی ایران بهبود شگرفی در این زمینه داشته‌اند اما برخی نواحی هورامان (در میان مرزهای کردستان و کرمانشاه) و همچنین برخی روستاهای کامیاران، روانسر و پاوه در استان کرمانشاه در این زمینه مقاومت نشان داده‌اند."