-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ بهمن ۲۳, شنبه

نشست مسکو، تلاش برای انتقال ابتکار سیاسی از واشنگتن به مسکو است

نظریات زاخیل وال، افراسیاب ختک، حسین علی زاده و رستم شاه مهمند در باره نشست مسکو


​رادیو آزادی- حضرت عمر زاخیل وال می گوید: "ما باید در مورد نشست مسکو محتاطانه خوشبین باشیم، چون این بار اول نیست که همچو یک نشست در مورد افغانستان دایر می‌شود، پیش از این نشست‌های چهار جانبه دایر شدند و شاهد نشست‌ها به میانجیگری ترکیه، انگلستان، امریکا و کشور‌های عرب نیز بودیم. بدون شک که جنگ افغانستان ابعاد منطقوی دارد، جنگ داخلی نبوده و از خارج تحمیل شده‌است. کشور‌های‌که در منطقه‌اند و همسایه ما می‌باشند در این جنگ دخیل بودند و بدون شک که در حل آن نیز نقش دارند."
افراسیاب ختک رهبر ایالتی حزب نشنل عوامی در پشاور:

"بالای افغانستان همه چیز تحمیل شده یا از سوی ابر قدرت‌ها و یا هم از سوی بازیگران منطقوی از همین رو تاکنون نتیجه بدست نیامده‌است. تا زمانیکه تلاش‌ها بین‌الافغانی نباشد نتیجه نخواهد داشت باید بگذارند که افغانستان تصمیم اش را خودش بگیرد."

حسین علی زاده کارشناس مسایل ایران مستقر در فنلند  به رادیو آزادی گفت:

"افغانستان به عنوان کشور بسیار مهم برای ایران، شاهد هر گونه تحول که باشد برای تهران حایز اهمیت است. ایران نه تنها با حکومت مرکزی افغانستان روابط دارد بلکه گفته می‌شود که اخیراً با گروه طالبان نیز روابط برقرار کرده و به همین اساس حضور ایران در نشست مسکو بسیار مهم است."

رستم شاه مهمند سفیر سابق پاکستان در افغانستان: 

" فکر می‌کنم که حصول یک موقف مشترک از این نشست ممکن نباشد زیرا هند و پاکستان نظریات مختلف دارند اما این خوب است که در نشستی که روی وضعیت افغانستان بحث می‌شود هند اشتراک خواهد داشت، هند پنجمین کمک کننده بزرگ در بازسازی افغانستان است و باید در نشست‌های که در مورد افغانستان برگزار می‌شود، نقش عمده داشته باشد."