-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ بهمن ۱۹, سه‌شنبه

کمدی تاریخی در محکمه شرعی ولایت هرات

هرات امروز، تشنه یک گروه از «ابولولو» های انتقام گیر است.
یک صحنه غم انگیز به کارگردانی یک قاضی ریاکار در محکمه استیناف ولایت هرات از طریق تلویزیون به نمایش در آمد.

درین دادگاه تاریخی، فساد ریشه دار در دستگاه قضایی مملکت بر سبیل یکی از هزاران مورد، جرقه زد. یک کارکن اداره ترافیک همراه با راننده یک موتر باربری به دادگاه حضور یافتند. سارنوال، وکلای مدافع و قاضی ( که از وی به نام دادور نام برده شده) درجایگاه حضور یافته بودند. جرم متهم عبدالوکیل فرزند عبدالباقی، اخذ صد افغانی رشوه ( کمتر از دو دالر) از صاحب لاری بود.
اما توضیحات رشوه دهنده،  گوشه ای از عمق مظلومیت انسان افغانستان را نشان می داد . وی گفت که صد افغانی را به این منظور به ترافیک روی جاده دادم که حمام برود و سروصورت خسته و خاک آلودش را تمیز کند. اما سارنوال وقاضی با پوشیدن یونیفورم های رسمی و تشریفاتی در صدد نجات عدالت بودند. سرانجام، قاضی صحنه کمیدی- تراژدی، فرشته عدالت را که از سوی ترافیک و صاحب موتر لاری زیر پا شده بود؛ نجات داد و هر یک را به سه ماه حبس محکوم کرد.

قاضی «کافر اندرون» اما حین قرائت حکم، یاد آور نشد که در آرایش این صحنۀ عبرت بار، چقدر پول از بودجه دولت زیر زده شده بود. قطعن، هزاران افغانی در سازماندهی این نمایش مکاره، حیف ومیل شده است. این درحالی است که کله گنده های خاین و قاچاقچیان بی قلب در هرات برای خود حیاط خلوت درست کرده اند. وزارت داخله اگر ذره ای از ایمان درشأن خود دارد، باید فوری در جهت رهایی کارکن ترافیک از چنگ شریعتی های خادم مافیا، اقدام کند.