-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ بهمن ۱۸, دوشنبه

هلهلۀ پیوستن حکمتیار به تیم دکترغنی، جمیعت را نجات داد

 نخستین انتقال صلاحیت سیاسی- نظامی در جمیعت اسلامی از پنجشیر به بلخ در شرایطی تحقق می پذیرد که  طالع عطا «نور» از برکت حکمتیار وترس هسته های کوچک رهبری، شگوفا شده است.
عطا محمد «نور» عبدالله واسماعیل خان را دور زد. جمعیت اسلامی، طی اعلامیه‌ای گفته است که مذاکرات عطامحمد نور، سرپرست ولایت بلخ با مشورت و هماهنگی با رهبری این حزب صورت گرفته و این حزب از تداوم آن حمایت می‌کند. این همان ابرمیخی بود که بر مهره پشت محافظه کاران نظامی- تصادفی که روی امواج حوادث بالا خیزانده شده بودند؛ فرود آمد. به راستی که گذشت زمان اعجازی دارد که نا ممکن را به امر ممکن و بدیهی تبدیل می کند.

کمپاین پیوستن حکمتیار به تیم دکترغنی، در شرایط حساس که بحران رهبری در گروه رقیب وی (جمیعت) اوج گرفته بود؛ دو نتیجه را در پی داشت؛ نخست غلبۀ مسالمت آمیز استاد عطا در شورای مرکزی جمیعت بر محافظه کاران قبلی و دوم، نجات جمیعت از یک فروپاشی دراماتیک. چه کسی نمی داند که مرام اصلی حکمتیار، ریشه زنی همان تشکیلاتی است که 25 سال پیش ریشه او را از کابل و سراسر افغانستان برکنده بود. مفاد خالص این کمپاین برای خود حکمتیار وتیم ارگ، به مراتب کمتر از چانس نیرومندی بود که یک رستاخیز جوان گرایی را در داخل جمیعت رقم زده است.
پیش ازین حلقاتی در داخل جمیعت از جمله اسماعیل خان، چنین مذاکراتی را «شخصی» و خارج از مصوبات جمیعت دانسته بودند. اعلامیه جمیعت تنها بیانگر شکست علنی تر دکترعبدالله و و انزوای بی سروصدا تر اسماعیل نیست؛ بسم الله محمدی و قانونی نیز میدان را باخته اند. اکنون جمیعت از یک انشعاب کمرشکن نجات یافته اما، طبیعی است که پیچش های درونی نه چندان مهم در آن، تا مدت ها ادامه خواهد یافت.