-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ فروردین ۴, جمعه

قدیمی ترین مسجد بالکان درآتش سوختآتن- ایرنا- قدیمی ترین مسجد بالکان درشهر' دی دی موتیخوس' واقع در شمال یونان به دلایل نامعلومی دچار حریق شد و بخش عمده آن درآتش سوخت.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا ازآتن، رسانه های خبری یونان از شمال این کشور گزارش دادند که در نیمه های شب مسجد ' با یزید' واقع در شهر دی دی موتیخوس دچار آتش سوزی شد.
بنابر این گزارش آتش به سرعت در تمام ساختمان این مسجد گسترش یافت و بخش اعظم این مسجد که یکی از قدیمی ترین مسجد های بالکان به شمار می رود، تخریب شد.
'ماریا ولزاکی' معاون وزیر فرهنگ یونان برای بازدید و بررسی خسارات وارده به این مسجد روز پنجشنبه به شمال یونان سفر کرد و پس از بررسی محل آتش سوزی اعلام کرد: این مسجد یکی از آثار تاریخی است و مسئولیت مرمت و حفظ بناهای تاریخی به عهده وزارت فرهنگ یونان است.
وی در ادامه با ابراز تاسف از این حادثه اعلام کرد: وزارت فرهنگ یونان تمام هزینه های باز سازی این مسجد و بنای تاریخی را تامین خواهد کرد.
بر اساس گزارش رسانه های خبری و مجازی یونان، 'منروپل دمسکنوس' نماینده اسقف اعظم یونان ضمن ابراز تاسف از حادثه آتش سوزی در این مسجد طی بیانیه ای گفت: این بنای تاریخی متعلق به بشریت و یکی از مهمترین و قدیمی ترین مساجد منطقه بالکان است.
وی همچنین ضمن ابراز تاسف و همبستگی با مسلمانان افزود: مسلمان و مسیحیان این منطقه سال هاست که به صورت مسالمت آمیز و بردادرانه باهم زندگی می کنند و آموزه های ادیان الهی نیز تعلیمات خود را بر داشتن زندگی مسالمت آمیز همه انسان ها متمرکز کرده اند.
وی ضمن دیدار با ' خجی عثمان' مفتی شهر دی دی موتیخوس و ابراز تاسف خود به خاطر حادثه تلخ آتش سوزی در این مسجد، گفت: کلیسای ارتدکس یونان در کنار همشهریان مسلمان خود است و این کلیسا خدمات خود را در حد توان برای باز سازی این مسجد تاریخی را ارایه خواهد کرد. 
گفتنی است که مسئولان امنیتی شهر دی دی موتیخوس هنوز علت رخداد آتش سوزی در این مسجد را رسماً اعلام نکرده اند.