-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اسفند ۱۹, پنجشنبه

اردوغان: نمی‌ توانی ۵ گوسفند را هم اداره کنی!

اردوغان درصدد احیای امپراتوری- دکتاتوری کامل است.


رجب طیب اردوغان به انتقادات رهبر اپوزیسیون ترکیه به طرح اصلاح قانون اساسی این کشور پاسخ داد.

به گزارش العالم، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به اظهارات کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق به عنوان بزرگترین حزب مخالف در مجلس ترکیه، که به طرح اصلاح قانون اساسی مورد نظر اردوغان برای افزایش قدرت ریاست جمهوری انتقاد کرد، پاسخ داد.

عربی 21 در گزارشی نوشت: اگر در رای گیری دور دوم پارلمان ترکیه حد نصاب لازم برای اصلاح قانون اساسی حاصل شود، همه پرسی قانون اساسی برای گذار از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در فروردین ماه آینده برگزار خواهد شد.

اوغلو دو روز پیش گفت: مهم ترین دلیل مخالفت آنها با اصلاحات قانون اساسی این است که اگر رییس جمهور و نخست وزیر از دو حزب مختلف باشند، نظام ریاستی باعث کشمکش و تنش هرچه بیشتر میان آن دو خواهد شد.

به نظر می رسد که اظهارات اوغلو، خشم اردوغان را برانگیخته باشد زیرا وی روز گذشته به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت: رهبر معارضان کار خود را انجام نمی دهد و به طور کلی زندگیش به همین منوال گذشته است، او از احتمال بروز تنش و کشمکش میان رییس جمهور و نخست وزیر در صورت گذر به نظام ریاستی سخن به آورد.

وی افزود: "ترک ها به اصلاح قانون اساسی آری خواهند گفت و با اصلاح قانون اساسی پست نخست وزیری حذف می شود این درحالی است که قلیچدار حتی از این ماده هم بی اطلاع است".

اردوغان اظهارات قلیچدار را به تمسخر گرفت و گفت:"اگر 5 گوسفند یا 5 بز به قلیچدار داده شود، آنها را گم می کند و برمی گردد، آیا او ماده 18 مربوط به اصلاحات قانون اساسی را مطالعه نکرده است؟"

وی تصریح کرد: "سخنان قلیچدار با نظام حکومتی سابق ترکیه منطبق است که در نتیجه آن کشور شاهد کشمکش های شدیدی میان رییس جمهور و نخست وزیر بود و ما برای آن که در آینده شاهد چنین وضعی نباشیم، در نظام ریاستی، دو منصب ریاست جمهوری و نخست وزیری را در منصبی واحد ادغام خواهیم کرد، آقای قلیچدار اوغلو! حالا محتوای این ماده را فهمیدی؟"