-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ فروردین ۶, یکشنبه

کمپاین مطبوعات امریکا در دفاع از تروریزم طالبان

اشاره: به نظر می رسد درعقب صحنه ادارۀ جدید کاخ سفید گفتمان تازه ای برای سپردن دو باره قدرت به طالبان وپاکستان در جریان است.


در هفته های اخیر، اکثر روزنامه های وابسته به محافظه کاران جمهوری خواه، سرگرم تزکیه و تببین گروه تروریستی طالبان اند. در پی دفاعیه نویسی دی امریکن ریفیو، اینک روزنامه نشنل انترست به تاریخ 24 مارچ مقاله ای را تحت عنوان «آیا افغانستان، افغانستانِ امریکایی خواهد شد؟» به قلم پاول پیلار منتشر کرده است که درآن سایه روشن هایی از یک پلان خطرناک در میان حلقات محافظه کار امریکایی نسبت به افغانستان به مشاهده می رسد.

نشنل انترست با نوعی ابراز تأسف از سقوط طالبان به وسیله امریکا می نویسد که حمله در 2001 صرفاً پاسخ به حمله یک گروپی (؟) بود که با بهره وری از تسهیلات طالبان افغان- که دراکثرنقاط آن کشور عملاً درنقش یک دولت عمل می کردند- به منافع امریکا حملاتی را انجام دادند. پاول پیلار فتوا می دهد که «طالبان افغان هرگز به تروریزم جهانی دلبسته گی نداشته و تمرکز آن ها هماره برمسایل اجتماعی و ساختار سیاسی افغانستان بوده است.»

نشنل انترست می گوید « اتحاد طالبان در گذشته با القاعده به هدف سرکوب مخالفان شان ( جنبش مقاومت به رهبری احمد شاه مسعود)  در جریان جنگ داخلی بود. در مقایسه با یمن و سومالیا که تهدیدات تروریستی منافع امریکا را تهدید می کند، درافغانستان چنین موردی خاصی وجود ندارد. حملات یازده سپتامبر 2001 کار عرب ها بود نه از افغان ها.
نشنل انترست بازهم به القاعده اشاره کرده می گوید در شرایطی که سیطره امریکا در افغانستان  قایم است طالبان مانند دیگران می دانند که هرگاه القاعده مانند سال 2001 در افغانستان دو باره ظهور کند، با بمباران امریکا رویاروی خواهد شد.

به نظر می رسد که امریکایی ها  درنظر دارند با دادن امتیازات به طالبان، آن ها را از روسیه جدا کنند. چنان چه نشنل انترست با اشاره سرپوشیده به همین موضوع چنین می نویسد: « روس ها کاری را که امریکا در زمان حضور شوروی درافغانستان در حق آن کشور انجام داد درخاطر دارند و امکان آن وجود دارد که به هدف تکمیل دایره خون ریزی، درصدد برآید تا نقش گذشته خود را احیا کند.»