-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۵ اسفند ۲۵, چهارشنبه

دولت فاسد یا جامعه فاسد؟


اسد «بودا»


فرهنگیان و فعالانِ مدنی افغانی، تقریبن بدون استثنا از فساد می‌نالند ولی وقتی یکی از بستگان و آشنایان و دوستانِ شان شغلی در این دولت فاسد پیدا می‌کنند، بدونِ استثنا ورود او در ساختار فاسد را با تبریک و دعا و صلوات جشن می‌گیرند. پرسشی که پیش می‌آید این است که آیا دولت فاسد است یا جامعه؟ آیا دولت و پارلمان فاسد تبلورِ جامعه‌ی فاسد نیست؟ 

آیا نهادهای فاسد حامل و ناقل مردم فاسد نیستند؟ آیا این مردم نبودند که به نمایندگان پارلمان فاسد رای دادند که هنگام کار اصلن حضور ندارند؟ آیا همین نمایندگان فاسد مردم نبودند که به وزیر فاسدی که تمام‌وقت درخواب است رای دادند تا امور دفاعی این کشور را به‌دوش گیرند؟ آیا این کارکنانِ معاش‌خوری که ما هر روز با آن‌ها خوش و بش داریم، ورود شان به پست‌های مهم دولتی را جشن می‌گیریم و خروج شان ما را عزادار می‌کند، در برابر معاشی که می‌گیرند کاری هم کرده‌اند؟