-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۸, جمعه

طرح مخفی ایجاد زون امن درهمسایه گی قندهار

رهبر اردوی آزادی بخش بلوچ چندی قبل خواستار اتحاد جنگی بین بلوچ های پاکستان و حکومت افغانستان شده بود. 


وزارت دفاع افغانستان نسبت به اظهارات اخیر وزیردفاع پاکستان وحمایت از طرح روسیه درمورد افغانستان، واکنش شدید نشان داد. اما این واکنش ها آتش کین پاکستان را تیز تر می کند. 
در همین حال شیدا محمد «ابدالی» سفیر افغانستان در دهلی خواستار یک اتحاد استراتیژیک بین افغانستان، هند و امریکا شده است و سخنان ابدالی اشارتی بر نزدیکی امریکا- هند در جنگ افغانستان است.

 پاکستان در موضع روسیه وایران ایستاده و از آن جایی که حضور پایگاه های امریکا در افغانستان مشروط بر استفاده از هوا و زمین پاکستان است، واشنگتن ظاهراً توان مهار بازی های کهنه جنرالان پنجاب  را از دست داده است. اما درین زمینه از سالیان قبل یک طرح عملیاتی از سوی هندی ها ( قدرت کابوسی دربیخ گوش پاکستان) به منظور ایجاد یک زون امن در بلوچستان پاکستان وجود دارد. براساس این طرح، هند با توجه به نفوذ گسترده در بلوچستان، اردوی آزادی خواه آن ایالت را تمویل و حراست می کند. علاوه برین، رهبر اردوی آزادی بخش بلوچ چندی قبل خواستار اتحاد جنگی بین بلوچ های پاکستان و حکومت افغانستان شده بود. امکانات ایجاد منطقه امن در بلوچستان تحت کنترول اردوی آزادیبخش بلوچستان از دیرزمانی به این سو تحت مطالعه و سنجش قرار داشته است.
در سال 1390 کمیسیون امور خارجی کنگره آمریکا با تشکیل جلسه‌ای که چند تن از رهبران جدایی‌طلب بلوچ نیز در آن شرکت داشتند اوضاع بلوچستان را مورد بررسی قرار داده و بر لزوم جدایی این ایالت از پاکستان تأکید کرده بود. همان زمان اقدام کنگره آمریکا با واکنش تند مجلس و دولت پاکستان روبه رو شد و وزارت خارجه پاکستان کاردار آمریکا را به خاطر دخالت این کشور در مسائل داخلی پاکستان به وزارت خارجه فراخواند.

امریکایی ها در شرایط حاضر که دایرۀ اتحاد پاکستان، روسیه و ایران به هدف بیرون راندن امریکا از افغانستان وتشکیل یک ویتنام اسلامی درحال کامل شدن است، بالطبع باید تمایل زیادی به ایجاد منطقه امن در بلوچستان از خود نشان دهد. با ایجاد بلوچستان نیمه خود مختار و به دور از سیطره حکومت مرکزی پاکستان، افغانستان با هند و آب های آزاد منطقه خود به خود وصل شده و تدارکات نظامی امریکا از زمین و هوا از همین دهلیز امکان پذیر می شود. ظاهراً راه دیگری برای نجات امریکا وجود ندارد. اگر راه برای تطبیق چنین طرحی به مرور فراهم شود، هزینه کشور های «متفقین» و حامیان ویتنام اسلامی به شدت بالا می رود و اسلام گرایان افراطی حوزه روسیه همانند دریای آتشفشان به سوی شمال سرازیر خواهند شد.