-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ فروردین ۲۰, یکشنبه

جریانی مستقل به نام «شبکه حقانی» وجود ندارد.

شبکه حقانی یک رمزعبور اسمی بین آی اس آی و اطلاعات امریکا است.


نشریه امریکایی نشنل انترست به نقل از جنرال امریکایی جوزف ووتل نوشته است که بزرگترین تهدید به قوای ائتلاف در افغانستان شبکه حقانی می‌باشد. او اظهار داشت طالبان و شبکه حقانی بزرگترین تهدید امنیتی به افغانستان می‌باشند و رهبران مهم این دو گروه در پاکستان آزادانه کار می‌کنند، هیچ فشاری بر آن‌ها وجود ندارد و حمایت هم می‌شوند. این درحالی است که شبکه حقانی صرفاً یک نام رسانه ای است و به طور مستقل از طالبان وجود ندارد. چند تشکیلات تروریستی که از سوی آی اس آی طراحی شده، همه اش در دایره وسیع طالبان رسمیت یافته اند و نام نهادن رسانه ای به یکی از واحد های تشکیلاتی، یک بازی افشا شده است.
چند سال پیش زمانی که بانو حنا ربانی وزیرخارجه پاکستان بود، همین دعوای زرگری بین امریکا و پاکستان برسر گروه حقانی درگرفت. حنا ربانی درآن زمان با صراحت به شرکای امریکایی خویش اعلام کرد که ما و شما یک جا شبکه حقانی را ساختیم؛ حالا مگر چه مشکلی پیش آمده است که پاکستان مسبب مشکلات قلمداد شود؟