-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۶, چهارشنبه

حالا نوبت موشک های ستینگر نسل روسی است.

اتهامات آمریکا علیه روسیه درباره تامین سلاح برای طالبانیک مقام ارشد ارتش آمریکا گفت، ایالات متحده باید با اقدام روسیه در تامین سلاح برای طالبان مقابله کند. به گفته او، شبه نظامیان از این تسلیحات در حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا در افغانستان استفاده می کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در کنفرانس خبری مشترک با وزیر دفاع آمریکا جزئیات چندانی از نقش روسیه در افغانستان ارائه نداد اما این مساله را هم رد نکرد که نقش روسیه شامل دادن سلاح به طالبان می شود.
یک مقام ارشد دیگر ارتش آمریکا هم دوشنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد که روسیه سلاح های خودکار و سایر تسلیحات نیمه سبک در اختیار طالبان قرار می دهد.
به گفته این مقام، طالبان از آنها در ولایت های هلمند، قندهار و اروزگان استفاده می کند.
این ادعاها در حالی مطرح می شود که روسیه آنها را بی اساس می داند. روس ها تاکید دارند که تماس های اندکی دارند تا از تامین امنیت و قانع کردن بنیادگرایان مذهبی برای آشتی  با دولت افغانستان اطمینان حاصل کنند.
در همین حال ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هم با اشاره به نگرانی های کشورش گفت: روابط ما با روسیه دیپلماتیک خواهد بود. هر جا بتوانیم آن را انجام می دهیم اما جایی که اقدام آنها مغایر قوانین بین الملل و یا نقض استقلال سایر کشورها باشد، با روسیه مقابله می کنیم.  
ماتیس به خبرنگاران در کابل گفت: به عنوان نمونه، هرگونه ارسال سلاح از یک کشور خارجی نقض قوانین بین الملل خواهد بود.    
ماتیس با اشرف غنی، رئیس جمهوری و سایر مقام های دولتی ارشد افغانستان دیدار کرد. این دیدار ساعاتی پس از استعفای وزیر دفاع و رئیس ارتش افغانستان بر سر کشتار بیش از ۱۴۰ نیروی افغان در یک پایگاه ارتش در ولایت بلخ صورت گرفت.
ژنرال نیکلسون هم با اشاره به عوامل احتمالی حمله مذکور گفت "کاملا محتمل" است که شبکه حقانی مستقر در پاکستان مسوول حمله جمعه گذشته باشد. طالبان مسوولیت این حمله را پذیرفته است.
وزیر دفاع آمریکا همچنین در ارزیابی نیروهای افغان گفت: سال ۲۰۱۷ هم یک سال سخت دیگر خواهد بود. در برخورد با چالش های این عملیات واقع بین هستیم. ۲۰۱۷ یک سال سخت دیگر برای نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای بین المللی مستقر خواهد بود و استقرار این نیروها همچنان شانه به شانه افغانستان علیه تروریسم ادامه خواهد داشت. حمله اخیر نشان می دهد که چرا ما کنار مردم این کشور در برابر چنین اقدامات فجیعی از طرف این دشمن وحشی ایستاده ایم.