-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۷, پنجشنبه

میراث هوگوچاوز در قدمی بربادی

میدان جدید «بازی بزرگ» در امریکایی لاتین گشایش یافته است.


تشدید نا آرامی ها در ونزوئلا ؛ 29 تن کشته شدند.
با کشته شدن سه تن دیگر، آمار کشته‌های خشونت‌های سیاسی در ونزوئلا به دست‌کم 29 نفر افزایش یافت.
به گزارش شبکه خبر، نیروهای امنیتی ونزوئلا روز چهارشنبه برای پراکندن تظاهرات کنندگانی که از روی یک پل در کاراکاس به سمت آنها سنگ پرتاب می کردند، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آبپاش استفاده کردند.
مسئولان منطقه چاکائو در شرق پایتخت ونزوئلا اعلام کردند: در درگیری‌ها با پلیس یک قوطی گاز اشک آور به ­یک تظاهرکننده 20 ساله اصابت کرد و باعث مرگ او شد.
مقامات همچنین از کشته شدن دو نفر دیگر نقاط دیگر کشور خبر دادند. یک پسر جوان 22 ساله که سه‌شنبه شب در تظاهراتی در شهر صنعتی والنسیا زخمی شده بود، جان خود را از دست داد. یک مرد 28 ساله نیز که در تظاهراتی در حمایت از دولت شرکت کرده بود بر اثر اصابت گلوله به شکمش در ایالت تاچیرا کشته شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از کاراکاس، جنبش‌های اعتراضی بر ضد دولت نیکولاس مادورو که از آغاز ماه کنونی میلادی (آوریل) ونزوئلا را به لرزه درآورده است، قوی‌ترین موج خشونت را در این کشور از سال 2014 به راه انداخته است.
با وجود خشونت‌ها، مخالفان به تظاهرات برای گرفتن امتیازاتی از دولت رئیس جمهور نیکولاس مادورو ادامه می دهند. طرفداران مادورو نیز روز چهارشنبه در خیابان‌های کاراکاس برای محکوم کردن «تروریسم» مخالفان تظاهرات کردند.
پلیس ضد شورش برای پراکندن هزاران تظاهر کننده که قصد داشتند با عبور از روی یک پل خود را به مرکز شهر برسانند، مداخله کرد. پس از آن درگیری‌هایی در خیابان‌های مجاور روی داد.
مخالفان نیکولاس مادورو خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام، آزادی زندانیان سیاسی و استقلال بیشتر برای مجمع ملی (پارلمان که مخالفان در آن اکثریت را دارند) هستند.
بحران شدید اقتصادی، نارضایتی را در این کشور 30 میلیون نفری تشدید کرده است.
ونزوئلا با وجود برخورداری از منابع مهم نفتی با بحران شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کند.
نیکولاس مادورو به نوبه خود می گوید که دشمنانش تلاش می کنند با کمک آمریکا او را سرنگون کنند مانند تلاش نافرجامی که سال 2002 برای کودتا علیه هوگو چاوز رئیس جمهور وقت صورت گرفت.
از سوی دیگر دلسی رودریگز وزیر امور خارجه ونزوئلا چهارشنبه اعلام کرد کشورش از سازمان کشورهای آمریکایی خارج می شود.وی افزود این تصمیم پاسخی است به کمپینی که با حمایت واشنگتن بر ضد حزب سوسیالیست حاکم در ونزوئلا به راه افتاده است.
خبر خروج ونزوئلا از سازمان کشورهای آمریکایی پس از آن منتشر شد که این نهاد تصمیم گرفت نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو را برای گفتگو درباره اوضاع ونزوئلا تشکیل دهد.
نیکولاس مادورو سه‌شنبه گفته بود اگر این نشست برگزار شود، از سازمان کشورهای آمریکایی خارج خواهد شد.در این شرایط که احزاب دست راستی در برخی کشورهای آمریکای لاتین دوباره به قدرت بازگشتند، ونزوئلا با خروج از سازمان کشورهای آمریکایی کمی بیشتر در انزوای دیپلماتیک فرو می رود.