-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ فروردین ۱۹, شنبه

مقام پاکستانی: اگر ایستاده گی ما نبود، افغانستانی وجود نمی داشت.

جنرال (بازنشسته) ناصرخان مشاور امنیت ملی حکومت پاکستان می گوید: افغانستان سیستم بیومتریک مرزی را ویران کرده است.


به گزارش روزنامه دی نیشن، برید جنرال بازنشسته ناصر خان جنجوا مشاور امنیت ملی در دولت نواز شریف در یک همایش تجاری دراسلام آباد به روز جمعه ادعا کرده که افغانستان سامانه های (سیستم) بیومتریک مرزی بین افغانستان و پاکستان را تخریب کرده است.

مشاور امنیت ملی پاکستان با اشاره به این که کشورش در خط مقدم تلاش برای صلح درجهان قرار دارد؛ افزود که پاکستان ظرف چهاردهه گذشته در راه صلح فداکاری کرده است. وی گفت وضع درمرز ها بین افغانستان وپاکستان پیچیده است. جنجوا این تصور را رد کرد که پاکستان یک خطر و مرکز تروریزم جهانی است.

مشاور امنیت ملی نوازشریف گفت قبلاً یک رشته تصورات غیرواقعی، سیمای صادقانه کشورش را به اندازه کافی درسطح جهانی بازتاب نمی داد. وی گفت:« جهانیان فکر می کردند ما درافغانستان مداخله می کنیم؛ اقتصاد ما به هم ریخته؛ در رابطه با طالبان بازی دوگانه را به پیش می بریم و تأسیسات هسته ای پاکستان ایمن نیست.»
جنجوا گفت متاسفانه اتهاماتی بی بنیاد علیه پاکستان مطرح شده است که « القاعده و داعش درپاکستان فعالیت دارند.»

وی با اشاره به «نگرانی ایرانی ها» در رابطه به انتصاب جنرال راحیل شریف به فرماندهی نیروهای ائتلاف سنی مذهب عرب به رهبری عربستان سعودی یاد آور شد که راحیل شریف، نسبت به ایران حسن نیت دارد و از وی کاری سرنخواهد زد که به منافع ایران ضربه بزند.
جنجوا درادامه سخنانش اظهار داشت که امریکا به اثر فداکاری های پاکستان به ابرقدرت تبدیل شد و نقش پاکستان درمقابله با تهاجم شوروی در تبدیل شدن امریکا به یک ابر قدرت کمک کرد. او پرسید: اگر پاکستان علیه شوروی ایستاده گی از خود نشان نمی داد، امروز افغانستانی وجود می داشت؟» وی افزود در امتداد مرزها بین پاکستان- افغانستان «وضعیت بحرانی» است. جنجوا گفت که این ادعای غلط است که ما از طالبان حمایه می کنیم.
« گفته می شود که پاکستان ازطالبان حمایت می کند. اگر این سخن درست است پس چرا طالبان پاکستان علیه خود ما میجنگند؟»
وی در رابطه به مذاکرات صلح افغانستان گفت که این پروسه تا کنون به کدام نتیجه ای نرسیده و نیروها تا هنوز قادر به شکست دادن یکدیگر نشده و نه تنها قوای نظامی افغانستان ناتوان است بلکه چنین می نماید که وضع معروض به بن بست است.
وضع پیشنهاد داد که گروه هم آهنگی چهار جانبه شامل امریکا، چین، روسیه و افغانستان به هدف کمک به حل پروسه صلح درافغانستان فوری کار خود را از سر گیرد.