-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۴, دوشنبه

مامون و هنر دروغ‌پردازی

نوشته شاعر و اندیشه پرداز گرامی، رفیق شقیق من- گلنور «بهمن»
 
 اشاره: آنانی که درکوره آموزه های سیاست و جنگ سری پخته شده اند هیچ گاه راز های خود را در اختیار جناب بهمن قرار نمی دهند. ( با قید این نکته که من جنرال بریالی را دوست دارم.)
 
جناب جنرال بریالی، جناب بهمن صاحب را کمی تنویر کن.
«رزاق مامون از روزی که از افغانستان رفته است، برای خودش یک اتاق رؤیاپردازی و تخیل‌پروری ساخته و در همان اتاق زنده‌گی می‌کند، نفس می‌کشد و می‌نویسد. او حتا به اندازه‌ی خبرنگاران دست سوم شبکه‌های اجتماعی هم از اوضاع و احوالِ سیاست در افغانستان اطلاع ندارد. اما از آن‌جایی که روزگاری داستان‌نویس بوده؛ با شگردهای داستان‌پردازی نیک آشناست و چیدمان و رویارویی شخصیت‌ها را خوب می‌داند. قصه به همین ساده‌گی‌ست: جنرال عتیق‌الله بریالی و جنرال عبدالرشید دوستم چند ر...وز پیش باهم دیدار داشتند و عکسی نیز از این گفت‌وگو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و سپس استاد عطا محمد نور و جنرال دوستم تیلفونی باهم صحبت کردند. ماجرای برکناری آقای احمد ضیا مسعود را نیز می‌دانید؛ مامون با قدرت تخیل و ذهن جنایی‌پردازش این قطعات را کنار هم چیده و یک‌سری نام‌های درشت دیگر را نیز بر آن افزوده و زیر نام کودتا به خورد مردم داده است.
از همه‌گان گلایه ندارم که چرا چنین حدیث بی‌بنیاد را جدی گرفتند؛ اما متأسفانه برخی از چهره‌هایی که دعوای سیاست و کیاست دارند نیز دست به اشتراک‌گذاری این خواب‌نامه زدند و حتا همین اکنون جلساتی نیز در روشنایی همین توهمات در کابل جریان دارد.
آیا با چنین فهمی از سیاست وضعیت تغییر خواهد کرد؟»
این جملات را نویسنده‌ی گرامی یاسین نگاه نوشته است. نگاه رابطه‌ی بسیار دوستانه با جنرال عتیق‌الله بریالی دارد و هر هفته در پیوند با مسایل جاری سیاسی و نظامی در افغانستان و جهان، تازه‌ترین سخنان و دریافت‌هایش را می‌شنود. نگاه می‌گوید:
جنرال عتیق‌الله بریالی بعد از خواندن گزارش خیالی رزاق مامون گفته است: من با رفتارهای ماجراجویانه و تصرف قدرت از طریق کودتا جدن مخالف هستم و گذشته ازین در شرایط کنونی زمینه‌ی کودتای نظامی اصلن در افانستان مهیا نیست و اگر کسی با مبانی علوم نظامی آشنایی داشته باشد، به خیالبافی‌های ذهن بیمار رزاق مامون می‌خندد.
جنرال بریالی در علوم نظامی و استراتژیک از معتبرترین دانشگاه‌های جهان مدرک‌های کارشناسی ارشد دارد و به عنوان فرمانده بزگ‌ترین کارزارهای آزادی‌خواهانه و پایه‌گذار ارتش ملی افغانستان و یک ارکان حرب مجرب و کارآزموده، خوب می‌داند که ساقط کردن حکومت‌ها از راه کودتا، شیوه‌ی درست و سگالیده‌ی مقابله با بحران سیاسی در افغانستان نیست و باید از راه‌های مشروع و قانونی، از جمله انتخابات و رجوع به رای و اراده‌ی ملت، به خودکامگی حکومت‌های مستبد و مردم‌ستیز پایان بخشید.