-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۳۰, شنبه

حمله محافظان اردوغان به امریکاییان ترک تبار در واشنگتن

با سفر اردوغان به کاخ سفید، مجموعه روابط ترکیه و امریکا درهم پیچید.در حالی که وزارت خارجه آمریکا سفیر ترکیه را احضار کرد، رئیس کمیته خدمات مسلح سنا خواستار اخراج وی شد.

به گزارش افکارنیوز، در پی حمله اعضای تیم حفاظتی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به معترضان کُرد در واشنگتن مقابل سفارتخانه این کشور، وزارت خارجه آمریکا سفیر ترکیه را برای اعتراض احضار کرد.

روز سه‌شنبه و در حاشیه سفر اردوغان به آمریکا، گروهی از معترضان به سیاست‌های وی که اکثراً ترک‌تبار بودند، در برابر اقامتگاه سفیر ترکیه در آمریکا تجمع کردند و شعارهایی علیه وی دادند که سپس با دستور شخص اردوغان، محافظان وی به آنها حمله کردند.

یک منبع در وزارت خارجه آمریکا به شبکه «سی‌ان‌ان» گفت سفیر ترکیه در واشنگتن پیرو «اقدام عمیقا نگران کننده پرسنل امنیتی (رئیس جمهور ترکیه) به این وزارتخانه احضار شد.

به نوشته «سی‌ان‌ان» این منبع همچنین از آغاز تحقیقات گسترده برای پاسخگو کردن عاملان این حمله و همچنین ابراز نارضایتی به دولت ترکیه خبر داد.

سناتور «جان مک‌کین» رئیس کمیته امور مسلح مجلس سنای آمریکا گفت: «ما باید سفیر ترکیه را از کشور بیرون کنیم. باید افرادی را که عمل غیرقانونی ضرب و شتم وحشیانه مردم را انجام دادند شناسایی و مجازات کنیم.»