-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۵, جمعه

آیا حکمتیار در موقعیتی هست که از صلح با طالبان برای خودش یک زینه نو بسازد؟

صلح با طالبان یک بازی رسانه ای است. از ابتداء چنین بوده است. کرزی و فهیم نیز با همین ورق بازی کردند و امریکا هم. حالا ته مانده این پالیسی پوچ را به حکمتیار سپرده اند و او نیز می خواهد با شعار صلح با طالب، در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آینده، از پله های رقابت سیاسی با دیگران بالا برود. اما سوال این است: آیا او در موقعیتی قرار دارد که از صلح با طالبان برای خودش یک زینه نو بسازد؟ پاسخ منفی است. طالب پخته تر از گلبدین است. ظرفیت های و اقبال طالب خیلی گسترده است که چپ و راست می تواند با ایران و امریکا از یک سو و با چین و کابل به گونه دیگر، نقش بازی کند و امتیاز سیاسی بگیرد. گلبدین درکجای کار قرار دارد؟
او برای رسیدن به هرجایی که نقشه کرده، نخست به حصول پیروزی بر یک امر محال نیاز مند است: شکست شورای حراست و شورای نظارجمع جمیعت اسلامی، جنبش ملی و حزب وحدت اسلامی. چنین ظرفیتی در اختیار گلبدین که هیچ، دراختیار عربستان و پاکستان نیز قرار ندارد. امریکایی ها فقط به این اکتفا می کنند که وقت کمایی کنند تا مگر بشود با روس ها در اروپا، محور سوریه و اکرائین به کدام «صلح مشروع» ( به گفته تیلرسون) دست پیدا کنند.