-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۸, دوشنبه

مأموریت حکمتیار درمحاورات وزیر مشوش ایرانی درکابل


 برخی رگه های اصلی جریان سفر اضطراری جواد «ظریف» وزیرخارجه ایران به کابل درهیاهوی اعلامیه های رسمی رؤیت نشدند.  در یادداشتی دریافتی به گزارشنامه افغانستان، با اشاره به دیدار های ظریف با دکترغنی، حنیف اتمر، دکترعبدالله، صلاح الدین ربانی و حامد کرزی گفته شده است که که جواد ظریف درخصوص مأموریت جدید گلبدین «حکمتیار» به ماجرای جاری درافغانستان خواستار توضیح درباره ابهاماتی درین باره شده و نگرانی خود را نیز به میزبانان ابراز کرده است.

هرچند دکتر غنی به ظریف اطمینان داد که به گروه‌های "تروریستی" اجازه داده نمی شود از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کنند، اونیز به نوبه خویش مراتب نگرانی خود از اقدامات احتمالی ایران در افغانستان را به مهمان ایرانی درمیان گذاشته است. او گفته است که ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود. 
دپلوماسی ایرانی ها موازی با شبکه های اطلاعاتی فعال آن کشور در افغانستان نسبت به هرزمان دیگر حساس تر عمل می کنند.  جواد «ظریف» درپی اظهارات اخیر محمد بن سلمان جانشین پادشاه عربستان، در مورد کشانیدن جنگ به داخل خاک ایران، بعد از سفر اضطراری به پاکستان، از کابل دیدن کرد. محمد بن سلمان اخیراً با ایرانی ها درواقع اعلان جنگ داده است.
حکمتیار درنخستین روز ورود به کابل، با لحنی درشت و هشدار دهنده به ایران خط و نشان کشید. شبکه های اطلاعاتی ایران، تحرکات عرب ها و حکمتیار را قدم به قدم در کابل و کلان شهر های افغانستان زیر نظارت گرفته اند. درتازه ترین تنش های منطقه ای، سردار دهقان وزیردفاع ایران در سخنانی بی سابقه اعلام جنگ عربستان را با اعلام جنگ پاسخ داد وگفت: «ما به آن‌ها هشدار می‌دهیم جهالت نکنند اما اگر دست به این کار بزنند جایی غیر از مکه و مدینه را سالم نمی‌گذاریم.»
البته این کمال ساده لوحی است اگرمآموریت حکمتیار را درسطح داخلی و منطقه ای با اگر و مگر های قراردادی به بررسی بگیریم.