-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۳, چهارشنبه

ملاقات طولانی دونفره بین پوتین- مرکل به زبان آلمانی

نو سازی تاریخ با اقتصاد گازی
همگرایی تاریخی آلمان و روسیه، رویاهای اکراین به عنوان چهار راه استراتیژیک را ضربه سختی زد. پیک نت: صدراعظم آلمان راهی مسکو شد و در شهر سوچی با پوتین رئیس جمهور  روسیه مذاکرات دونفره و غیرعلنی کردند. این مذاکرات به آن دلیل که پوتین کاملا به زبان آلمانی تسلط دارد، دو نفره انجام شد و آنچه که بعنوان تفسیر توسط مفسران روسیه پخش شده یگانه خبر از اتاق دربسته مذاکرات است.
بموجب این تفسیرها، صدر اعظم آلمان در درجه اول برای بستن مهم ترین قرارداد گاز به روسیه سفر کرد. قراردادی که بموجب آن آلمان تبدیل به مرکز پخش گاز روسیه به سراسر اروپا می شود. دولت اوکرائین که خود را در چهار راه انتقال گاز روسیه به اروپا می داند بشدت نگران این سفر و قرارداد است زیرا از اهمیت موقعیت جغرافیائی اوکرائین می کاهد. شواهد و شتاب اروپا برای تامین نفت و گاز خود در صورت بسته شدن راه انتقال نفت از خلیج فارس به اروپا، چین و ژاپن و هند، نشان میدهد که رهبران اتحادیه اروپا بیش از آن که از مسکو بیمناک باشند، از سیاست های ماجراجویانه آینده ترامپ در خلیج فارس و شبه جزیره کره نگرانند. از جمله انگیزه های سفر نخست وزیر ژاپن به مسکو که هفته گذشته انجام شد نیز بستن قراردادهای نفت و گاز بود. مسکو در حال کشیدن یک خط لوله گاز از باریکه مرزی روسیه با کره شمالی به سمت چین است تا در صورت بسته شدن خلیج فارس چین و کره شمالی در تنگنای نفت و گاز قرار نگیرند!
بخش دیگری از مذاکرات که در کنفرانس خبری صدراعظم آلمان و رئیس جمهور روسیه بصورت پاسخ به سئوالات خبرنگاران مطرح شد، مربوط بود به جنگ سوریه، آینده اوکرائین و مبارزه با تروریسم جهانی. صدراعظم آلمان گفت که برخی اختلاف دیدگاه ها در خصوص این مسائل وجود دارد. 
رئیس جمهور روسیه از همه خبرنگاران حاضر خواست تا اجازه ندهند پرونده جمع کردن 200 کارگر در یک سالن در شهر اودسا در اوکرائین و سپس آتش زدن این محل به سبک نازی ها و کشته شدن ۴۰  کارگر بسته شود. او گفت که جهان باید به این آدم سوزی رسیدگی کند.
رئیس جمهور روسیه درباره اوکرائین تاکید کرد که باید ابتداء قرارداد مینسک که آلمان، فرانسه، روسیه و اوکرائین آن را با هدف آتش بس و پایان جنگ آزاد موافقت کرده اند اجراء شود تا بتوان برای گام های بعدی اقدام کرد.
رئیس جمهور روسیه فاش ساخت که در دو ماه گذشته مناسبات اقتصادی و تبادل کالا میان روسیه و آلمان 40 درصد اضافه شده است.
سفر رسمی صدراعظم آلمان به مسکو یک روزه بود اما مذاکرات ساعت ها جریان داشت. آلمان میزبان اجلاس گروه ۲۰ خواهد بود.