-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۱۴, پنجشنبه

قدرت گاز روسیه، کمتر از قدرت نظامی اش نیست!


روسیه امروز- ترجمه و تدوین رضا نافعیگازپروم و شرکای اروپائی آن قرارداد های مهمی  را برای ساخت و بهره برداری از خط لوله « نورد استریم 2″ که دارای ظرفیت انتقال نیرومندی است امضاء کردند. این لوله  تازه نیز چون لوله حمل گاز » نورد استریم 1″ از طریق دریای بالتیک  گاز روسیه را به آلمان منتقل خواهد کرد. (از جمله انگیزه های سفر دو روز پیش صدراعظم آلمان به روسیه)

گازی که از این طریق به آلمان می رسد مجموعا  دوبرابر خواهد شد. نورد استریم 1 و 2   قادر به تامین انرژی مورد نیاز  فرانسه و آلمان خواهند بود . قبلا قرار بود گاز روسیه از طریق خط لوله Southstream (مسیر جنوبی) با عبور از  دریای سیاه به بلغارستان و از آنجا به اروپای غربی منتقل شود. ساختن این لوله انتقال به دلیل فشارهای سیاسی متوقف شد. بلغارستان و اسلواکی از جمله کشورهایی بودند که ایجاد این خط به سودشان بود. اینک این دو کشور احساس می کنند که مغبون شده اند.
مچنین روسیه و یونان قراردادی برای سرمایه گذاری مشترک امضاء کردند که طبق آن پروژه «موسوم به «مسیر ترکیه» یا » تورکیش استریم» خط  لوله ای برای انتقال گاز از روسیه به یونان ایجاد خواهد شد. این خبر را » الکساندر نواک» وزیر نیروی روسیه اعلام کرد. از این خط لوله باید سالانه 47 میلیارد متر مکعب گاز از روسیه به یونان منتقل گردد. » لافازانیس»  وزیر نیروی یونان این قرار داد را «تاریخی» نامید. نواک اظهار داشت که ایجاد لوله انتقال گاز به یونان به نام » خط لوله جنوب اروپا » در واقع مکمل «خط لوله ترکیه» است . مقاوله نامه ایجاد این خط مکمل  روز جمعه گذشته، همزمان با فوروم اقتصادی در  پترزبورگ  بین روسیه و یونان به امظاء رسید.

کشیدن این لوله می بایست در سال 2016 آغاز و در سال 2019 پایان می یافت . وزیر نیروی روسیه تاکید کرد که هر دو کشور در ایجاد خط لوله دارای سهم برابر هستند. ولی با توجه وضعیت نامناسب اقتصادی یونان – عضو اتحادیه اروپا- روسیه هزینه ضروری را پیش پرداخت خواهد کرد. آتن تقبل کرده است با براه افتادن خط لوله و دریافت نخستین بخش از گاز ارسالی پرداخت سهم خود به روسیه را آغاز کند.

وزیر نیروی یونان گفت این خط لوله نه تنها عامل پیوند میان روسیه و یونان است بلکه موجب پیوند همه مردم اروپا  نیز هست». افزون بر این رسانه های خبری از قول » لافازانیس» گزارش دادند که » پیام ما  پیام ثبات و دوستی است. خط لوله ای که ما امروز آن را بنیان می نهیم در خصومت با هیچکس در اروپا نیست، این پروژؤه ای ایست برای صلح و  ثبات در سراسر منطقه.»