-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ اردیبهشت ۲۲, جمعه

نسخه کهنه دن کوتس/ نجات یا تباهی ابدی؟

با طالبان به توافق برسید تا وضع تان ازین بدتر نشود.
 

 
دن کوتس، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا گفته است که با وجود افزایش کمک‌های نظامی آمریکا و متحدانش، اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان تقریبا به طور قطع در سال ۲۰۱۸ میلادی بدتر خواهد شد.
او افزود گروه طالبان به احتمال زیاد تلاش خواهد کرد که نفوذش را در مناطق روستایی گسترش بدهد و پیش بینی کرد که "وضعیت وخیم اقتصادی"، می تواند دولت افغانستان را ضعیف بکند.
دن کوتس گفت که تلاش دولت برای پایان دادن وابستگی به کمک‌های خارجی زمانی می‌تواند نتیجه بدهد که گروه‌های شورشی سد نفوذ شوند یا دولت با طالبان به توافق صلح برسد.
رئیس تشکیلات اطلاعاتی آمریکا گفت که درباره توانایی‌های ارتش افغانستان برای شکست شورشیان "خوش‌بین" نیست.
آقای کوتس گفت "عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان احتمالا به دلیل ترکیبی از عملیات‌های طالبان، تلفات، ترک ارتش از سوی افسران، ضعف در کمک لجستیک و رهبری ضعیف، بدتر خواهد شد".
مقام‌های ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گویند که ۶۲ درصد نفوس و ۵۷ درصد خاک افغانستان در کنترل دولت این کشور است و حضور شورشیان مخالف دولت در سایر مناطق مانع از اعمال کامل حاکمیت دولت بر تمامی خاک و جمعیت این کشور شده است.